Desetidukát SK 2024 - Marie Terezie - reformátorka

Dukátová řada Slovenska 2024 - Desetidukát SK 2024 - Marie Terezie - reformátorka
Desetidukát SK 2024 - Marie Terezie - reformátorka

Čtvrtá Dukátová řada České mincovny, která vznikla v roce 2024 pro slovenské sběratele a investory, vypráví příběh Marie Terezie. Na zlatém desetidukátu se slavná panovnice představuje v úloze reformátorky.

Dodání je na přelomu dubna a května 2024.

Boje, které se rozpoutaly poté, co se Marie Terezie chopila moci, vešly ve známost jako války o rakouské dědictví a naplno se v nich projevila zaostalost habsburské říše. Neúspěchy, které cílevědomá a tvrdohlavá žena těžce nesla, se pak staly záminkou k uskutečnění rozsáhlých reforem školství, zemědělství, finančnictví, vojenství, soudnictví, … Tyto společenské a hospodářské změny v průběhu čtyřiceti let vlády Marie Terezie vedly k bezprecedentnímu zlepšení postavení státu i mnohdy bezútěšné situace poddaných. Moudrá rozhodnutí vysloužila panovnici obdiv nejen uvnitř habsburské říše, ale i mezi jejími nepřáteli. Řada tereziánských reforem ovlivňuje životy Středoevropanů dodnes.

Averzní strana desetidukátu, který je dílem slovenského medailéra Branislava Ronaie, předkládá symbolická vyjádření tereziánských reforem – vojenství, lékařství, hospodářství, soudnictví, školství a zemědělství. Reverzní strana pak nese portrét Marie Terezie.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu čítajícím pouhých 50 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.Autor: Braňo Ronai
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 42 mm, hmotnost: 34.91 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(50 ks)
98.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2024_SK_Au_10_dukat_Marie_Terezie_proof_etue_1
2024_SK_Au_10_dukat_Marie_Terezie_proof_etue_2