Pětidukát SK 2024 - Marie Terezie - matka dvou císařů

Dukátová řada Slovenska 2024 - Pětidukát SK 2024 - Marie Terezie - matka dvou císařů
Pětidukát SK 2024 - Marie Terezie - matka dvou císařů

Marie Terezie – takové je v roce 2024 téma čtvrté Dukátové řady České mincovny, která vznikla pro slovenské sběratele a investory. Na zlatém pětidukátu se slavná panovnice představuje v roli matky.

Dodání je na přelomu května a června 2024.

Marie Terezie nebyla jen mocnou panovnicí, ale také silnou matkou. Díky spletité sňatkové politice, kterou pěstovala, se stala „tchýní Evropy“. Na svět přivedla šestnáct potomků, ale pouhých devět se dožilo dospělosti. Mezi dcerami vynikla francouzská královna Marie Antoinetta. Dva ze synů se pak stali osvícenými císaři Svaté říše římské. Prvorozený Josef II. se mezi poddanými těšil mimořádné úctě. Zrušil nevolnictví a umožnil praktikování nekatolického vyznání, ale byl zbrklý a jeho politika mu vysloužila řadu nepřátel. Podceňovaný Leopold II. byl méně autoritářský. Jeho neobyčejný cit pro diplomacii a kompromis mu umožnil zažehnat největší hrozby, kterým říše čelila – vnitřní i vnější.

Averzní strana pětidukátu, který je dílem slovenského medailéra Branislava Ronaie, předkládá dvojportrét Josefa II. a Leopolda II. Doplňkovým motivem je majestátní říšský orel. Reverzní strana pak nese portrét Marie Terezie.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 50 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.Autor: Braňo Ronai
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 34 mm, hmotnost: 17.45 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(50 ks)
48.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2024_SK_Au_5_dukat_Marie_Terezie_proof_etue_1
2024_SK_Au_5_dukat_Marie_Terezie_proof_etue_2