Stříbrná mince Mytologické postavy - Medúsa

Duben 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Mytologické postavy - Medúsa
Stříbrná mince Mytologické postavy - Medúsa

Mytologické postavy

Na druhé stříbrné minci České mincovny z cyklu s názvem Mytologické postavy se představuje tragická Medúsa.

Nadpozemské kráse dívky jménem Medúsa nedokázal odolat žádný muž – toužili po ní smrtelníci i antičtí bohové. Přestože si mohla vybírat z celé řady nápadníků, rozhodla se, že bude neposkvrněnou služebnicí bohyně Athény. Vládce moří Poseidón, který si usmyslel, že ji musí mít za každou cenu, však nebral ne jako odpověď a Medúsy se zmocnil přímo v Athénině chrámu. Panenskou bohyni rozhněvalo, že byl její svatostánek pošpiněn, a protože nemohla potrestat mocného boha, obrátila svůj hněv proti nevinné oběti. Krásku s nádhernými vlasy proměnila v obludu, které se na hlavě svíjeli hadi. Kdo jí od té doby pohlédl do očí, rázem se proměnil v kámen. Tímto způsobem Medúsa zahubila mnoho mužů, než se jí do cesty postavil rek jménem Perseus… Vnímání Medúsy, která patří k nejznámějším postavám řecké mytologie, se v průběhu staletí vyvíjelo. Pro jednoho byla svůdnicí, jež se změnila v monstrum, pro jiného obětí, ze které se stala hrdinka. Postupně se stala symbolem ženského hněvu a mnozí se domnívají, že Athénino prokletí bylo ve skutečnosti darem. Křehké dívce, která se nedokázala ubránit násilí, totiž dalo moc a sílu, aby se už nikdy nemusela bát…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Romana Šamiljana, předkládá děsivou Medúsu. Tvář s hypnotickým pohledem je orámována hadími loknami. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2024. Tyto nezbytné atributy jsou obklopené živelnou přírodou – skalami, oblaky, stromy a vlnami. Detaily reliéfu zvýrazňuje patina.

V naší nabídce brzy najdete také sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci mincí s postavami z říše mýtů, legend a fantasy.Autor: Roman Shamilyan, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(1000 ks)
2.190 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_NZD_Ag_MP_Medusa_patina_etue_1
2024_2_NZD_Ag_MP_Medusa_patina_etue_2