Stříbrná mince Mytologické postavy - Kyklop

Březen 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Mytologické postavy - Kyklop
Stříbrná mince Mytologické postavy - Kyklop

Mytologické postavy

První stříbrná mince České mincovny z nového cyklu s názvem Mytologické postavy představuje děsivého kyklopa.

Kyklopové – obři, kteří mají uprostřed čela jediné oko – bývají primitivní a brutální tvorové obdaření obrovskou silou. Žijí v doupatech, kde číhají na nešťastné poutníky, které pak požírají. S jedním takovým monstrem se na svých cestách utkal řecký hrdina Odysseus. Přestože krvelačného Polyféma nakonec přelstil a oslepil, přišel o polovinu svých mužů. Mezi kyklopy se však najdou i zruční řemeslníci – stavitelé či kováři, kteří v nitru sopek vyrábějí zbraně obdařené božskou mocí. Když Zeus a jeho sourozenci povstali proti svému otci Kronovi a dalším Titánům, byli to právě kyklopové, kdo ukoval Diovy smrtící blesky a Hádovu přilbu neviditelnosti. A byli to rovněž kyklopové, kdo z obřích balvanů vybudoval neproniknutelné mykénské hradby… Kde se vzala pověst o jednookých gigantech? Jedna z domněnek praví, že starověcí Řekové nacházeli na Krétě a Sicílii lebky prehistorických trpasličích slonů, které jsou dvakrát větší než lidské. Uprostřed, v místě chobotu, mají velkou nosní dutinu, která připomíná obrovský oční důlek. Další z domněnek praví, že šlo o skutečné kováře, kteří si jedno oko zakrývali páskou, aby ho chránili před odlétávajícími jiskrami. Jiní badatelé se domnívají, že někteří kováři si na čelo nechávali vytetovat slunce, které bylo výrazem úcty k životodárné hvězdě a které připomínalo oko.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Romana Shamilyana, předkládá sveřepého kyklopa. V pozadí za hlavou, které vévodí jediná oční bulva, se vyjímá silueta kovadliny. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2024. Tyto nezbytné atributy jsou obklopené živelnou přírodou – skalami, oblaky, stromy a vlnami. Detaily reliéfu zvýrazňuje patina.

Kompletní dvanáctidílnou kolekci mincí s postavami z říše mýtů, legend a fantasy si můžete uložit do sběratelského alba, které rovněž najdete v naší nabídce.Autor: Roman Shamilyan, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(1000 ks)
2.190 Kč
(4 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_NZD_Ag_MP_Kyklop_patina_etue_1
2024_2_NZD_Ag_MP_Kyklop_patina_etue_2