Stříbrná mince Plemena koček - Britská kočka

Březen 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Plemena koček - Britská kočka
Stříbrná mince Plemena koček - Britská kočka

Plemena koček

První stříbrná mince České mincovny z nového cyklu Kočičí plemena je věnována britské krátkosrsté kočce.

Dodání je cca v polovině března 2024.

Plemeno, jehož historie sahá do Velké Británie 19. století, bylo vyšlechtěno křížením perských koček s domácími krátkosrstými kočkami, jež se vyznačovaly mohutnou stavbou těla. Kompaktní a statná šelma působí podsaditě. Má dobře osvalené tělo, které nesou krátké, ale silné nohy. Na široké hlavě zaujmou velké oči – kulaté a hluboké – a malé uši posazené daleko od sebe. Hustá hebká srst, která působí plyšovým dojmem, činí z britské kočky královskou dámu – ikonickou barvou je modrá, ale existuje řada dalších variant. Britka patří k pohodlnějším plemenům, a tak nemá sklon k toulání. Mezi její nejoblíbenější aktivity patří lenošení. Je klidná a přátelská, ráda se mazlí, ale nevnucuje se.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Davida Kružliaka, nese hned dvě vyobrazení britky. První je kolorované, a tak dává vyniknout modré srsti. Druhé, které je reliéfní, předkládá kočku, která spokojeně lenoší. Kompozici dotváří česko-anglický opis BRITSKÁ KRÁTKOSRSTÁ KOČKA – BRITISH SHORTHAIR CAT. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, pak najdete siluetu kočky a otisky tlapek. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2024.

Všech dvanáct mincí z cyklu Kočičí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Chovatel kočky vyobrazené na minci a zdroj použité fotografie: CHS Black Amazon, Ivana Konečná a Dana KonečnáAutor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2024_1_NZD_Ag_Britska_kratkosrsta_kocka_proof_etue_1
2024_1_NZD_Ag_Britska_kratkosrsta_kocka_proof_etue_2
2024_1_NZD_Ag_Britska_kratkosrsta_kocka_proof_etue_3