Stříbrná mince Crystal Coin - Květina 2024

Březen 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Crystal Coin - Květina 2024
Stříbrná mince Crystal Coin - Květina 2024

Crystal Coin

Unikátní stříbrné mince s českým křišťálem „Crystal Coin“ jsou výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – mincovnictví České mincovny a sklářství společnosti Preciosa. Jejich zbrusu novým motivem je květina.

Na světě existuje 400 tisíc různých druhů květin. Na první pohled se od sebe liší barvou, tvarem, vůní a texturou. Vedle smyslů však působí i na duši. Vyvolávají rozličné emoce, a odnepaměti proto slouží k vyjadřování citů. Nejspíš se nikdy nedozvíme, kdy se první člověk při pohledu na rozkvetlou květinu rozhodl, že ji věnuje jako dárek, ale svědectví o tomto rituálu nacházíme již ve vykopávkách z doby kamenné. S tím, jak se lidská společnost vyvíjela, rostl i význam květin – dokonce vznikl celý květinový jazyk. Takzvaná květomluva je způsob, jak sdělit své pocity jiné osobě výhradně s pomocí květin. V situacích, kdy nenacházíme slova, dokáží němé rostliny promluvit a říci „miluji tě“, „omlouvám se“, „upřímnou soustrast“, „všechno nejlepší“, …

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., nese nejoblíbenější květinu ze všech – růži. Křišťálovy květ doprovázejí další květiny vyražené do ryzího stříbra. Česko-anglický opis uvádí PRO TEBE – FOR YOU. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2024. To vše je obklopeno propracovaným květinovým dekorem.

Mince představuje originální dárek pro každou příležitost. Je uložena do elegantního balení, které jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
2.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_kvetina_proof_etue_1
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_kvetina_proof_etue_2
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_kvetina_proof_etue_3