Stříbrná mince Crystal Coin - Vítej na světě 2024

Leden 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Crystal Coin - Vítej na světě 2024
Stříbrná mince Crystal Coin - Vítej na světě 2024

Crystal Coin

Unikátní dárková řada „Crystal Coin“ je výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – mincovnictví České mincovny a sklářství společnosti Preciosa. K nejoblíbenějším motivům, které se objevují na stříbrných mincích s českým křišťálem, patří narození dítěte. Originální dárek do kolébky vychází i v roce 2024.

Oslava příchodu nového života na svět má v různých zemích různou podobu. Američané slaví předem – párty se koná tři týdny před porodem a je spojená s bohatou nadílkou užitečných dárků, které přijdou vhod po narození. V Německu naopak věří, že věnování dárků nebo pořádání oslav ještě před narozením miminka přináší smůlu. Rusové si, podobně jako Američané, potrpí na praktičnost a gratulanti se miminku nezřídka postarají o kompletní výbavičku. Mexičané nosí do rodin, kam se narodil chlapeček, doutníky a v opačném případě mívá dárek podobu čokolády. Na speciální sladké dárky si potrpí také v Nizozemsku, Belgii nebo Iránu. A Češi? Ti začali znovu objevovat kouzlo penízku z drahého kovu vloženého do kolébky. Většina maminek se ale bez ohledu na národnost určitě shodne na tom, že pořádání oslav je to poslední, na co mají před porodem a po návratu z porodnice sílu. Naopak tatínkovské zapití potomka nesmí chybět téměř v žádné kultuře…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá kombinaci raženého reliéfu, českého křišťálu a tradiční symboliky. Dětskému pokojíčku vévodí kolébka s plyšovým medvídkem, kterou zakrývá křišťálový baldachýn. Kompozici dotváří česko-anglický opis HELLO BABY – VÍTEJ NA SVĚTĚ. Averzní strana je pak věnována dětskému kočárku. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Mince představuje originální, a přece tradiční dárek k narození dítěte.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
3.490 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Vitej_na_svete_proof_etue_1
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Vitej_na_svete_proof_etue_2
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Vitej_na_svete_proof_etue_3