Zlatá půluncová mince Antoni Gaudí

Červen 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá půluncová mince Antoni Gaudí
Zlatá půluncová mince Antoni Gaudí

Slavní umělci

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, se objevuje Antoni Gaudí.

Katalánsko, které leží v severovýchodním cípu Španělska, je státem ve státě. Jeho obyvatelé, kteří se neoznačují za Španěly, ale za Katalánce, dlouhodobě usilují o osamostatnění. Jsou právem hrdí na své bohatství – nejen hospodářské, ale také historické a především umělecké. Vždyť mezi přesvědčené Katalánce se řadili takoví velikáni jako malíř Salvador Dalí a architekt Antoni Gaudí. Gaudí už od dětství vynikal v geometrii a obdivoval přírodu. Obojí pak plynule propojil ve svém nezaměnitelném díle. Secese, expresionismus, naturalismus? Katalánského modernistického génia obdařeného bezbřehou fantazií nelze jednoduše zaškatulkovat. Začal s orientalismem, posunul se k neogotice a poté s využitím barokních inspirací vypracoval vlastní naturalistickou podobu secese. „Přímka patří člověku, křivka Bohu,“ nechal se slyšet muž, který nacházel inspiraci v přírodních tvarech a strukturách. Svébytné konstrukce mistrně kombinoval s dekorativností. Mimořádný důraz kladl na detaily a barvy. Inovativní nebyl jenom jeho přístup k designu, ale také k technologiím. Výsledné stavby tak byly jedním slovem originální. Vypadaly jako z jiného světa, ale Katalánci je přijali za vlastní. Casa Vicens, Colegio Teresiano, Park Güell, Casa Milà, … – bez nich by Barcelona nebyla Barcelonou. Jedna pamětihodnost však vyniká nad ostatními – Sagrada Família. Tento dechberoucí chrám byl Gaudího životním dílem, na kterém pracoval od počátku kariéry až do smrti. Přestože svatostánek dodnes není hotový, je nejnavštěvovanější architektonickou památkou v celém Španělsku…

Autorem pamětní mince se stal medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D. Věrný portrét architekta inspirovaný dobovou fotografií je na reverzní straně mince doplněn opisem ANTONI GAUDÍ a fragmentem okna barcelonského domu Casa Batlló. Averzní strana mince pak předkládá Gaudího proslulý chrám obklopený opisem SAGRADA FAMÍLIA. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, doprovází obrázkový certifikát pravosti.Autor: Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g, nominál: 25 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
32.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_25_NZD_Au_Antoni_Gaudi_proof_etue_1
2024_25_NZD_Au_Antoni_Gaudi_proof_etue_2
2024_25_NZD_Au_Antoni_Gaudi_proof_etue_3