Zlatá mince Dobová pohlednice - Pardubice

Květen 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá mince Dobová pohlednice - Pardubice
Zlatá mince Dobová pohlednice - Pardubice

Dobové pohlednice

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se staly Pardubice.

Východočeské Pardubice ležící na soutoku Labe a Chrudimky v Polabské nížině jsou neodmyslitelně spjaty s tradicí výroby perníku, slavnými koňskými dostihy či prvním českým aviatikem Janem Kašparem. Pardubice mají překrásné historické centrum, které je dílem pánů z Pernštejna. Tomuto evropskému unikátu vévodí obranný vodní hrad, který byl přebudován na rozlehlý a pohodlný renesanční zámek, a střeží ho Zelená brána – jediná dochovaná část historického opevnění ze 16. století, která se skládá z jednopatrové vstupní brány, za níž stojí raně renesanční věž. Stavba, jíž dal jméno měděný střešní plech, který oxidací a povětrnostními vlivy zezelenal, dosahuje výšky 59 metrů a skýtá nádherný pohled na městskou památkovou rezervaci i široké okolí. Rozličné pardubické pamětihodnosti, z nichž mnohé se nedochovaly do dnešních dní, najdete na litografické pohlednici z konce 19. století, která posloužila jako předloha pro balení mince.

Medailérka Bc. Zuzana Hubená, DiS., věnovala reverzní stranu mince pohledu na Zelenou bránu, kterou obklopuje opis PARDUBICE. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho nezbytné atributy – portrét krále Karla III., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty, turisty i pardubické patrioty.Autor: Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 2 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Pardubice_proof_blistr_1
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Pardubice_proof_blistr_2
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Pardubice_proof_blistr_3
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Pardubice_proof_blistr_4
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Pardubice_proof_blistr_5
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Pardubice_proof_blistr_6