Zlatá mince Dobová pohlednice - Mikulov

Duben 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá mince Dobová pohlednice - Mikulov
Zlatá mince Dobová pohlednice - Mikulov

Dobové pohlednice

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se stal Mikulov.

Jižní Morava má nesmírně bohatou historii – střeží tajemství lovců mamutů, starých Keltů i římských legionářů, kteří zde podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Tradičním centrem vinařství, které je neodmyslitelně spjato s moravskou kulturou a hospodářstvím, se stal Mikulov ležící v těsné blízkosti rakouské hranice. V průběhu staletí se zde setkávaly nejrůznější kulturní a náboženské proudy, které daly vzniknout mimořádně hodnotnému a rozsáhlému souboru historických staveb. Mikulovské náměstí a přilehlé ulice jsou lemovány měšťanskými domy, přičemž ty nejstarší mají renesanční jádro. Dochovalo se zde také několik budov židovské čtvrti. Kotlinu obklopenou vinicemi a bílými vápencovými kopci pak lemují tři dominanty – Zámecký vrch s barokním zámkem, Kozí vrch s gotickou obrannou věží a Svatý kopeček s barokní kaplí svatého Šebestiána. Všechny tyto pamětihodnosti najdete na litografické pohlednici z konce 19. století, která posloužila jako předloha pro balení mince.

Medailérka Kristýna Šánová, DiS., věnovala reverzní stranu mince pohledu na Svatý kopeček u Mikulova s poutní kaplí sv. Šebestiána. Kompozici dotváří opis MIKULOV. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét krále Karla III., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty, turisty i mikulovské patrioty.Autor: Kristýna Šánová, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 2 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Mikulov_proof_blistr_1
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Mikulov_proof_blistr_2
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Mikulov_proof_blistr_3
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Mikulov_proof_blistr_4
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Mikulov_proof_blistr_5
2024_2_NZD_Au_pohlednice_Mikulov_proof_blistr_6