Desetidukát ČR 2024 - Palladium země české

Leden 2024 - Medaile a repliky hist. mincí - Desetidukát ČR 2024 - Palladium země české
Desetidukát ČR 2024 - Palladium země české

V roce 2024 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold nadpřirozeným ochráncům naší vlasti. Reliéf zlatého desetidukátu připomíná pověst o Palladiu země české.

Dodání je po 2.2.2024.

Když kněžna Ludmila přijala křest, věrozvěst Metoděj jí věnoval kovový obrázek Panny Marie s Ježíškem v náručí. Vzácnou ikonu pak zdědil kníže Václav, který ji měl vždy při sobě. Po Václavově mučednické smrti tento poklad zachránil Václavův druh, blahoslavený Podiven. Ještě předtím, než byl i on dopaden a zabit, stihl obrázek ukrýt do země, kde ho našel oráč. Ikona se z jeho domu zázračně vracela na místo, kde ji vykopal, a tak zde byl vybudován staroboleslavský kostel. Palladium země české – štít víry i státnosti – bohužel nelákalo jenom zbožné poutníky. Poničili ho husité, uloupili Sasové a Švédové, ohrožovali Turci, Prusové a nacisté, ale přežilo všechna protivenství, aby mohlo chránit naši vlast…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala averzní stranu desetidukátu Madoně s dítětem v náručí. Svatou dvojici obklopují zářící hvězdy. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá heraldická zvířata českých zemí – lva a dvě orlice.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 42 mm, hmotnost: 34.91 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
79.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2024_10_dukat_CR_Au_Palladium_zeme_ceske_proof_etue_1
2024_10_dukat_CR_Au_Palladium_zeme_ceske_proof_etue_2