Pětidukát ČR 2024 - Král Ječmínek

Leden 2024 - Medaile a repliky hist. mincí - Pětidukát ČR 2024 - Král Ječmínek
Pětidukát ČR 2024 - Král Ječmínek

Tradiční dukátové řady

V roce 2024 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold nadpřirozeným ochráncům naší vlasti. Reliéf zlatého pětidukátu připomíná pověst o králi Ječmínkovi.

Poslední kusy za emisní cenu. Dodání je cca konec února 2024.

Když se moravským panovníkem stal zhýralý kníže z Chropyně, lidem nastaly krušné časy. Podle pověsti nebyla hněvu vznětlivého muže ušetřena ani jeho těhotná paní, která se poddaných zastávala. Ze strachu o holý život se rozhodla uprchnout a před pronásledovateli se ukryla v lánu ječmene, kde porodila syna. Dostal jméno Ječmínek. Kníže po nich od té doby marně pátral, ale nalezl jenom poustevníka, který mu prozradil, že svou rodinu už nikdy nespatří, protože jí není hoden. Podle věštby se král Ječmínek znenadání zjeví až v okamžiku, kdy ho bude Morava nejvíce potřebovat. Bude obdařený velikou mocí, osvobodí svou zemi od cizího jařma a napraví vše, co jeho otec pokazil…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala averzní stranu pětidukátu novorozenému králi Ječmínkovi v maminčině náručí. Na hlavě má korunu a obklopují ho obilné klasy. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá heraldická zvířata českých zemí – lva a dvě orlice.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány legendárními Svatováclavskými dukáty.



Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 34 mm, hmotnost: 17.45 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
42.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_5_dukat_CR_Au_Kral_Jecminek_proof_etue_1
2024_5_dukat_CR_Au_Kral_Jecminek_proof_etue_2