Sada oběžných mincí 2024 Vstup ČR a SR do Evropské unie

2024 - Sada oběžných mincí 2024 Vstup ČR a SR do Evropské unie
Sada oběžných mincí 2024 Vstup ČR a SR do Evropské unie

 

V roce 2024 uplynulo rovných 20 let od vstupu Česka a Slovenska do Evropské unie. Toto jubileum připomíná mezinárodní sada oběžných mincí, za kterou stojí jablonecká Česká mincovna, slovenská Mincovňa Kremnica a centrální banky obou států.

Když skončila studená válka, zemím východního bloku svitla naděje na změnu. Po desetiletích totality a centrálního plánování silně zaostávaly za prosperujícím západem, a tak hledaly podporu při demokratizaci a přechodu ke kapitalismu. Jejich žádost o členství v Evropské unii na sebe nenechala dlouho čekat. Pro původní členy Evropské unie i kandidátské země šlo o obrovskou výzvu. Na obou stranách panovaly pochybnosti. Unijní skeptici poukazovali na přílišnou ekonomickou odlišnost – varovali před dotacemi do rozvojových regionů, které přetíží rozpočet, a před přílivem levné pracovní síly. Postkomunistické státy se pro změnu obávaly opětovné ztráty suverenity nebo odlivu inteligence. Pozitivní vyhlídky však převládaly. Vidina sjednoceného kontinentu, který by se díky své velikosti stal politicky významnějším a ekonomicky konkurenceschopnějším, byla lákavá. Dne 1. května 2004 Evropská unie přijala deset nových členů – převážně postkomunistických zemí, mezi kterými nechyběly Česko a Slovensko. Dosud největší rozšíření unii zásadně změnilo. Objevily se v ní nové konfliktní linie, které zkomplikovaly dosahování konsenzu. Zároveň se však stala kulturně bohatší a mnohem silnější. S její sjednocenou ekonomikou se může měřit jen málokdo. Některé rozdíly mezi původními a novými členy nezmizely ani po dvaceti letech, ale v duchu motta „Jednotná v rozmanitosti“ bude Evropská unie i nadále usilovat o prosperitu a mír…

Emise, která má podobu dvou sad oběživa ve společném balení, obsahuje všechny platné oběžné mince vydané národními bankami Česka a Slovenska s vyraženým ročníkem 2024. Jedná se o nominální hodnoty 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, 1, 2, 5, 10, 20 a 50 c, 1 a 2 €. Doprovázejí je ještě dva tematické pamětní žetony.

Podobné česko-slovenské sady oběživa se objevily v letech 2007 a 2018 – byly rychle vyprodány a dodnes jsou vyhledávaným sběratelským artiklem.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

 Autor: kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s. a Mincovna Kremnica š.p.

Průměr: jako platné oběžné mince

Ryzost: jako platné oběžné mince
Hrana 0/0: jako platné oběžné mince


Kvalita 0/0
(15000 ks)
1.490 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_sada_Vstup_CR_a_SR_do_EU_unc_blistr_1
2024_sada_Vstup_CR_a_SR_do_EU_unc_blistr_2
2024_sada_Vstup_CR_a_SR_do_EU_unc_blistr_3
2024_sada_Vstup_CR_a_SR_do_EU_unc_blistr_4
2024_sada_Vstup_CR_a_SR_do_EU_unc_blistr_5