Stříbrná mince Obrněná technika - PzKpfw V Panther

Listopad 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Obrněná technika - PzKpfw V Panther
Stříbrná mince Obrněná technika - PzKpfw V Panther

Obrněná technika 2023

Osmá stříbrná mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná německý tank PzKpfw V Panther, který sloužil za druhé světové války.

Tanky T-34, se kterými se němečtí vojáci střetli po napadení Sovětského svazu v roce 1941, představovaly pro útočníky vážnou hrozbu. Přímou odpovědí nacistického generálního štábu na pokrokový nepřátelský stroj se stal střední tank Panzerkampfwagen V Panther, jehož konstrukce se viditelně inspirovala sovětskou. Trup Pantherů, které opustily továrnu v roce 1943, byl svařen z ocelových plátů, jež svíraly ostré úhly, a tak poskytovaly vysokou míru ochrany. Účinný kanon s dlouhou hlavní propůjčoval vynikající palebnou sílu. Široké pásy v kombinaci s rozměrnými pojezdovými koly a výkonným motorem zajišťovaly dobrou pohyblivost v náročném terénu. Při testování byla odhalena i celá řada nedostatků, ale na jejich odstranění nebyl čas – Adolf Hitler totiž rozhodl, že nový obrněnec prodělá křest v bitvě u Kurska. Uspěchané nasazení v největším tankovém střetnutí všech dob skončilo fiaskem, a to kvůli častým mechanickým poruchám. Panther však navzdory počátečním neúspěchům rychle vyzrál v nejlepší německý tank druhé světové války. Průběžně vylepšovaný stroj se utkal se silami Spojenců v Normandii, kde zazářil, když nepřátelské Shermany, Cromwelly či Churchilly likvidoval na vzdálenost jednoho kilometru. Některé exempláře se mohly pochlubit i takovou vymožeností, jakou byl noktovizor. Koncem roku 1944 se Panthery zapojily do ofenzivy v Ardenách, ale porážku Třetí říše neodvrátily. Jejich počty byly nedostatečné a spotřeba vzácného paliva příliš vysoká…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení německého tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis PzKpfw V Panther a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

 Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_OT_PzKpfw_V_Panther_proof_blistr_1
2023_1_NZD_Ag_OT_PzKpfw_V_Panther_proof_blistr_2
2023_1_NZD_Ag_OT_PzKpfw_V_Panther_proof_blistr_3
2023_1_NZD_Ag_OT_PzKpfw_V_Panther_proof_blistr_4