Stříbrná mince Mléčná dráha - Mléčná dráha

Červen 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Mléčná dráha - Mléčná dráha
Stříbrná mince Mléčná dráha - Mléčná dráha

Druhá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována vesmírnému uskupení, které dalo jméno celému cyklu České mincovny – galaxii Mléčná dráha.

Mléčná dráha je galaxie, ve které se nachází naše Slunce se sluneční soustavou. Ze Země je pozorovatelná jako stříbřitý pás splývajících hvězd, který se táhne oblohou, a tak získala své jméno. Ve skutečnosti však má podobu středové příčky, na kterou jsou napojena dvě spirální ramena. Průměr naší domovské galaxie činí až 200 tisíc světelných let. Odhaduje se, že obsahuje na 400 miliard hvězd a nejméně 100 miliard planet, ale drtivou většinu její masy tvoří tajemná a neviditelná temná hmota.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., vyobrazení Mléčné dráhy v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální akvarelovou malbu. V raženém reliéfu jsou pak patrné stylizované vesmírné objekty – hvězdy, planety a družice. Kompozici uzavírá anglický nápis MILKY WAY (Mléčná dráha). Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje portrét Alžběty II. Ten je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2022 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince – tichomořského ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(2500 ks)
1.790 Kč
(4 ks skladem)
Další obrázky
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_Mlecna_draha_proof_1
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_Mlecna_draha_proof_2
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_Mlecna_draha_proof_3