Zlatá mince Brno - Katedrála sv. Petra a Pavla

Květen 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Brno - Katedrála sv. Petra a Pavla
Zlatá mince Brno - Katedrála sv. Petra a Pavla

V cyklu pamětních mincí vyražených z jedné poloviny gramu ryzího zlata, které jsou zasazeny do replik historických pohlednic, se podruhé objevuje Brno.

Město Brno bylo bohaté na pohlednicovou tvorbu již od počátků tohoto fenoménu, který se objevil na konci 19. století. Mimořádně krásná vícezáběrová pohlednice, která posloužila jako předloha balení mince, patří k nejstarším litografiím, které byly velmi ceněny i v době svého vzniku. Pohlednice byla vydána v mnichovském nakladatelství Ottmar Zieher v roce 1898 a nebyla nikdy odeslána – pravděpodobně pro svou sbírkovou hodnotu. Zajímavá je mimo jiné zdobným razítkem nakladatele umístěným v levém dolním rohu a nápisem, který je v češtině, přestože v době, ze které „Pozdrav z Brna“ pochází, ve městě dominovala německá většina.

Jednotlivá okénka pohlednice nabízejí rozličné pohledy na moravskou metropoli, ale mince samotná je věnovaná Petrovu – čili kamennému ostrohu, na kterém stojí katedrála svatého Petra a Pavla. „Zvolil jsem pohled na katedrálu od jihu, abych podtrhnul křesťanský význam orientace kněžiště na východ,“ vysvětluje autor mince MgA. Jan Hásek. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2020.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: MgA. Jan Hásek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_Brno-Katedrala_sv._Petra_a_Pavla_proof_obal_1
2020_5_NZD_Au_Brno-Katedrala_sv._Petra_a_Pavla_proof_obal_2
2020_5_NZD_Au_Brno-Katedrala_sv._Petra_a_Pavla_proof_obal_3
2020_5_NZD_Au_Brno-Katedrala_sv._Petra_a_Pavla_proof_obal_4
2020_5_NZD_Au_Brno-Katedrala_sv._Petra_a_Pavla_proof_obal_5