Zlatá mince Praha - Stavovské divadlo

Březen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Praha - Stavovské divadlo
Zlatá mince Praha - Stavovské divadlo

Další zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné poloviny gramu, která je uložena do repliky historické pohlednice, připomíná pražské Stavovské divadlo.

Divadlo původně neslo jméno osvíceného vlastence hraběte Františka Antonína Nostice-Rienecka, který ho nechal vybudovat jako scénu pro veřejnost. Záhy dosáhlo věhlasu, když se stalo místem konání světové premiéry opery Don Giovanni, kterou Mozart věnoval Pražanům. Po smrti hraběte Nostice divadlo zakoupili čeští stavové a dávno před vznikem Národního divadla se stalo místem, kde se mohlo prosadit profesionální divadlo v českém jazyce. Bylo to právě Stavovské divadlo, kde měla premiéru Fidlovačka Josefa Kajetána Tyla. Ta vstoupila do dějin písní Františka Škroupa Kde domov můj, která se později stala naší státní hymnou… Stavovské divadlo není jen významné, ale také krásné. Klasicistní budova patří k nejkrásnějším historickým divadelním stavbám v Evropě, ale kvůli svému umístění v zastavěných prostorách Ovocného trhu nebyla častým motivem historických pohlednic. Tisk vydaný pražským knihkupectvím F. Ehrlich v roce 1899 zachycuje budovy Stavovského divadla a Nového německého divadla propojené ozdobnou divadelní symbolikou. „Sběratelsky cenná světlotisková okénková pohlednice, která navazuje na estetiku oblíbených litografií nebyla odeslána a jistě byla ozdobou sbírky pražských pohlednic,“ vysvětluje sběratel Pavel Vursta, který České mincovně poskytuje originální historické pohlednice.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá současnou podobu Stavovského divadla, které v průběhu 235 let prošlo několika menšími i většími přestavbami. Budova je obklopena opisem STAVOVSKÉ DIVADLO – PRAHA. Averzní strana pak patří atributům ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a profil panovnice Alžběty II., rok vydání 2019 a nominální hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Emise, která zaujme numismatiky i filokartisty, představuje přírůstek do sbírky i hodnotný dárek či regionální pozornost.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
1.750 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2019_5_NZD_Au_Stavovske_divadlo_proof_blistr_1
2019_5_NZD_Au_Stavovske_divadlo_proof_blistr_2
2019_5_NZD_Au_Stavovske_divadlo_proof_blistr_3
2019_5_NZD_Au_Stavovske_divadlo_proof_blistr_4
2019_5_NZD_Au_Stavovske_divadlo_proof_blistr_5