Stříbrná medaile Advent

Říjen 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Advent
Stříbrná medaile Advent

Stříbrná medaile, která rozšiřuje volný dárkový cyklus České mincovny s vánočními motivy, připomíná sváteční čas adventu.

Když se řekne advent, většina z nás si představí horečnaté období shonu, které je plné úklidu, pečení cukroví a shánění dárků. Zapomínáme, že smysl čtyř předvánočních nedělí by měl být především duchovní a že by měl právě naopak spočívat ve zpomalení a rozjímání… Název adventu je odvozený od latinského slova adventus neboli příchod, což je připomínkou dávného narození Ježíše Krista i předpovědí jeho budoucího návratu. Prvopočátky adventních oslav sahají až na konec 4. století našeho letopočtu a od té doby se vyvinula celá řada zvyků – křesťané drželi půst, v kostelech se zpívaly roráty, ale jedna tradice rychle zastínila všechny ostatní. První adventní věnec vyrobil v 19. století jeden německý teolog pro své děti, aby učinil přítrž jejich neustálému vyptávání, kolik času ještě zbývá do Vánoc. Postupné zapalování čtyř svíček na věnci vyrobeném z chvojí však má mnohem hlubší význam než jen pouhý odpočet – zatímco plamínky představují očekávaný příchod Krista, který je světlem ve tmě, kruhový věnec symbolizuje nekonečného a věčného Boha, který nemá začátek ani konec.

Averzní strana stříbrné medaile, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS., předkládá ozdobný nápis ADVENT, který je obklopen cesmínovým věncem. Reverzní stranu autorka věnovala čtveřici hořících svíček.

Nedílnou součástí emise je české dárkové balení, kam lze vepsat věnování.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 13 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
1.100 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Ag_medaile_Advent_proof_obal_1
2022_Ag_medaile_Advent_proof_obal_2
2022_Ag_medaile_Advent_proof_obal_3