Zlatá mince Bratislava - Michalská brána SK

Květen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Bratislava - Michalská brána SK
Zlatá mince Bratislava - Michalská brána SK

Třetí zlatá minimince České mincovny se slovenským motivem, která je zasazena do repliky historické pohlednice, je věnována Michalské bráně.

Opevnění středověké Bratislavy
mělo čtyři brány, ale do dnešních dní se dochovala jediná. Byla pojmenována podle kostela svatého Michala, který stával na sousedním předměstí, odkud lidé vcházeli do města. Tato Michalská brána byla vybudována ve 14. století a disponovala příkopem, padacím mostem, padací mříží a silnými vraty. V 16. století získala horní osmibokou část a její dnešní barokní podoba pochází z 18. století. Jen málokterý návštěvník hlavního města touto branou neprošel – bylo mezi nimi i 19 maďarských panovníků, kteří byli korunováni ve Svatomartinské katedrále. Velké oblibě se těší také ochoz 51 metrů vysoké věže, který nabízí kouzelný výhled na Bratislavský hrad a Staré Město.

Reverzní strana zlaté mince předkládá pohled na bratislavskou dominantu s 
cibulovitou střechou. Kompozici dotváří slovensko-anglický opis MICHALSKÁ BRÁNA – MICHAEL‘S GATE. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Bratislava-Michalska_brana_proof_1
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Bratislava-Michalska_brana_proof_2
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Bratislava-Michalska_brana_proof_3
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Bratislava-Michalska_brana_proof_4