Zlatý 1-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2021

Září 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý 1-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2021
Zlatý 1-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2021

Zlaté dukáty patří ke stěžejním produktům České mincovny. V roce 2021 se na ražbách, které udělají radost sběratelům, vlastencům i každému, kdo hledá originální a hodnotný dárek, objevuje svatý Václav.

První české zlaté mince, kterým se říkalo dukáty, nechal razit sám král Karel IV. Když pak na český trůn nastoupili Jagellonci, vůbec poprvé se v jejich reliéfu objevila postava svatého Václava – patrona českých zemí. Obsah zlata v dukátech byl bedlivě kontrolován, a tak patřily k nejspolehlivějším mincím své doby. V Evropě budily důvěru a českým zemím dodávaly prestiž. Závazná hmotnost každého dukátu byla stanovena na 3,49 g a ryzost použitého zlata na 986/1000. Postupně se začaly objevovat i nejrůznější násobky – od dvoudukátu po stodukát – a dukáty zůstaly legálním platidlem ještě po několik staletí. Dukátové mince byly raženy také za první republiky, kdy se z nich stal oblíbený dárek pro nejrůznější významné události, a k poslednímu pokusu o obnovení jejich ražby došlo v roce 1951. Na tuto tradici navazují nové zlaté dukáty České mincovny, které jsou opět věnovány osobnosti legendárního přemyslovského knížete.

Averzní strana zlatého dukátu, který je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá svatého Václava v podobě rytíře s přilbou, pláštěm a korouhví, na které je vyobrazena plamenná orlice. Texty na averzu uvádějí SV. VÁCLAV – 1-DUKÁT. Reverzní stranu ražby pak beze zbytku vyplňuje plamenná orlice, která v drápech svírá svatováclavský meč. Kompozici reverzu dotváří ještě letopočet 2021.

Nedílnou součástí každé ražby je unikátní certifikát pokrytý vrstvou ryzího zlata.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
---
(0 ks skladem)