Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš

Srpen 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš
Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš

Druhým dobrým duchem, kterému patří zlatá medaile České mincovny z cyklu Strážci českých hor, je vládce Krkonoš jménem Krakonoš.

Krkonoše
jsou nejvyšším pohořím v České republice, a není proto divu, že se mohou chlubit největším horským duchem. Nikdo nedokáže říct, kdy a jak Krakonoš přišel na svět – možná proto, že může měnit podobu a s oblibou se převtěluje do rozličných tvorů i předmětů. V průběhu staletí ho lidé popisovali všelijak. Někteří se v Krkonoších setkali s obrem, jiní s trpaslíkem. Další narazili na mnicha, horníka, myslivce či starce i na divokého koně, žábu, kohouta, havrana nebo démona s parohy. Většina z nás si však Krakonoše vybaví jako statného vousatého horala, který občas škádlí pocestné a přináší špatné počasí, ale jinak je spravedlivým zastáncem chudých v boji proti chamtivé vrchnosti.

Akademická sochařka Majka Wichnerová
vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na krkonošskou přírodu, které vévodí Pančavský vodopád – nejvyšší vodopád v České republice. Opis na averzu uvádí STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – KRAKONOŠ – KRKONOŠE. Reverzní straně pak vévodí Krakonoš v podobě obra. Jeho majestátní plnovous splývá po horských vrcholech a na krempě klobouku mu sedí věrná sojka, která nosí novinky ze všech koutů Krkonoš. Kompozici reverzu dotvářejí ještě charakterističtí zástupci krkonošské flóry.

Sběratelská série představí celkem šest horských duchů z celé republiky.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(100 ks)
39.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Au_medaile_Krkonose_a_Krakonos_proof_etue_1
2021_Au_medaile_Krkonose_a_Krakonos_proof_etue_2
2021_Au_medaile_Krkonose_a_Krakonos_proof_etue_3