Zlatá půluncová mince Ernest Hemingway

Červenec 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá půluncová mince Ernest Hemingway
Zlatá půluncová mince Ernest Hemingway

Půluncová zlatá mince České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, je věnována Ernestu Hemingwayovi. Ten se do dvorany velikánů zařadil v roce, kdy uplynulo 60 let od jeho smrti.

Ernest Hemingway byl americký spisovatel, který proslul svým minimalistickým stylem – úsečným, objektivním, zbaveným všeho nadbytečného. Přestože největšího věhlasu dosáhl jako úsporný povídkář, jeho vlastní osudy by vydaly na několikadílný román. Života si užíval plnými doušky. Miloval ženy a oženil se hned čtyřikrát. Rád utrácel a pil – doma měl pisoár ze svého oblíbeného baru, kterým dle jeho slov proteklo celé jmění. Ve všech koutech světa vyhledával nebezpečí. Za první světové války se stal dobrovolníkem Červeného kříže a na italské frontě byl těžce zraněn. Jako reportér se zúčastnil španělské občanské války, čínsko-japonské války a bojů na západní frontě za druhé světové války. Měl zálibu v riskantních sportech. Zbožňoval španělské býčí zápasy, africké safari a rybaření v Karibiku. Dvakrát málem zahynul při leteckých haváriích… Navenek byl prototypem muže kypícího silou, ale uvnitř byl zranitelný a obojí se odráží v jeho nesmrtelném díle. Muž, kterého trpké a bolestné zkušenosti nutily zamýšlet se nad lidskou statečností a nezdolností, se nakonec rozhodl vzít si život.

Autorkou pamětní mince se stala MgA. Tereza Eisnerová. Reverzní straně, která je stejně úsporná jako spisovatelovo dílo, dominuje charismatický portrét Hemingwaye, kterému nechybí plnovous a silný pletený svetr. Opis uvádí celé jméno ERNEST M. HEMINGWAY. Averzní strana je inspirována Hemingwayovým posledním a zároveň nejslavnějším dílem, které mu zajistilo Pulitzerovu cenu za beletrii a Nobelovu cenu za literaturu. Reliéf předkládá marlína – obrovskou rybu, se kterou svedl boj hrdina novely Stařec a moře. Kompozici averzu dotváří mořské vlny a Hemingwayův podpis. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, je obrázkový certifikát pravosti. Ten zachycuje Ernesta Hemingwaye v situacích, jež ho inspirovaly k napsání nejznámějších děl.Autor: MgA. Tereza Eisnerová
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g, nominál: 25 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_25_NZD_Au_Ernest_Hemingway_proof_etue
2021_25_NZD_Au_Ernest_Hemingway_proof_etue
2021_25_NZD_Au_Ernest_Hemingway_proof_etue_2
2021_25_NZD_Au_Ernest_Hemingway_proof_etue_3