Zlatá mince Bájní tvorové - Hydra

Březen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Bájní tvorové - Hydra
Zlatá mince Bájní tvorové - Hydra

Dodání je cca do 7 dnů od objednání.

Na páté zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje hydra.

Řecké město Lernu sužovala podle pověsti hadí nestvůra s bezpočtem hlav. Její jedovatý dech zamořoval pole a řeky a zabíjel nešťastné kolemjdoucí. Žádný smrtelník se jí nemohl postavit, ale naštěstí sem zavítal polobůh Héraklés. Zabití lernské hydry bylo jedním z nesplnitelných úkolů, které mu uložil král Eurystheus. Protože příšeře pomáhal obrovský rak s ostrými klepety, i hrdina si přivedl spolubojovníka. Héraklés nejprve pomocí zápalných šípů vylákal hydru z úkrytu a pak jí začal srážet hlavy kyjem. Na místě jedné však rázem vyrašily dvě nové. Pak do boje zasáhl Héraklův synovec Ioláos, který zapálil les a podával svému strýci hořící větve. Na místě upálené hlavy už hydře žádná nová nenarostla. Nakonec jí Héraklés uťal i poslední hlavu, která byla nesmrtelná. Schoval ji pod kámen, kde od té doby záštiplně sní. Do žluči mršiny si pak namočil šípy – koho s nimi zasáhl, tomu nebylo pomoci.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince obludu s řadou syčících hlav a doprovodil ji opisem HYDRA. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
7.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Bajni_tvorove_Hydra_proof_etue_1
2021_5_NZD_Au_Bajni_tvorove_Hydra_proof_etue_2
2021_5_NZD_Au_Bajni_tvorove_Hydra_proof_etue_3