V roce 2021 uplynulo rovných 400 let od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí a při této příležitosti vznikla čtyřdílná minisérie České mincovny. První zlatá mince připomíná kata Mydláře.
Dodání je cca do 5 - 10 pracovních dnů od objednání.
Kati byli lidmi stojícími na okraji společnosti – opovrhovanými, ale nezbytnými. Pražský mistr popravčí a zakladatel proslulé katovské dynastie Jan Mydlář nebyl jiný. Náplní jeho řemesla nebylo jen stínání hlav či věšení odsouzených. Byl zběhlý také v nejrůznějších způsobech mučení, které v 17. století jen kvetlo. Nezáleželo na tom, zda byl provinilec prostý či urozený – kat Mydlář vykonal své… V žádném případě však nebyl netvorem bez citu a inteligence. Coby syn respektovaného chrudimského písaře studoval medicínu na Karlově univerzitě a ke krvavému povolání, které bylo za normálních okolností dědičné, se dostal dobrovolně – z nešťastné lásky k ženě odsouzené na smrt. Před popravou ji však nakonec nezachránil a navíc si podepsal svůj vlastní ortel, protože z jeho nové životní cesty nebylo návratu. Přes všechnu krutost, která ho od té doby obklopovala, si zakládal na lidskosti, pochopení a lásce. Velkou zkouškou se pro něj stala staroměstská exekuce, která byla hanebnou ukázkou habsburské netolerance a při které musel shodou nešťastných okolností mučit a zabít svého dobrého přítele… Postupem času se Jan Mydlář stal váženým a respektovaným. Už se na něj nepohlíželo jako na ďáblova pacholka, ale jako na člověka s duší a rozumem. Těšil se úctě, kterou neznali ani mnozí šlechtici, a stal se oblíbencem samotného Rudolfa II.
Mgr. Petr Horák vyobrazil na reverzní straně mince Jana Mydláře, který třímá popravčí meč. Kompozici dotváří ještě další tři meče, protože kat při stínání hlav na Staroměstském náměstí ztupil celkem čtyři čepele, dále špalek a také oprátka, neboť tři z odsouzených byli oběšeni. Opis uvádí MISTR POPRAVČÍ – KAT JAN MYDLÁŘ a datum popravy 21. 6. 1621. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2021. To vše je doplněno staroměstským chodníkem se sedmadvaceti křížky.
Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue
Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g, nominál: 10 NZD
Emise: únor 2021
Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká