Zlatý dukát k narození dítěte 2021 s věnováním

Leden 2021 - Dárkové medaile - Zlatý dukát k narození dítěte 2021 s věnováním
Zlatý dukát k narození dítěte 2021 s věnováním

S oslavami příchodu nového života na svět je spojována celá řada rituálů. Jeden z nich má kořeny v daleké historii a spočívá v obdarování miminka penízkem ze zlata. Pro každého, kdo chce ctít staré české tradice, připravila Česká mincovna zlatý dukát k narození dítěte.

Dodání je cca do 14 - 21 dnů od objednání (uhrazení). Nynější dodání j leden 2022.

Zvyk obdarovat novorozené miminko cenností z drahého kovu se v českých zemích objevil nejprve u šlechty, konkrétně u rodu Rožmberků v časech renesance. Ti svým potomkům dávali do kolébky ozdobné zlaté knoflíky, které postupně nahradily zlaté mince. Ze zvyku se zanedlouho stala móda, která se šířila mezi všemi vrstvami obyvatelstva. Peníz, obvykle zlatý dukát, věnovaný zpravidla kmotrem či kmotrou měl zajistit, aby miminko v budoucnu netrpělo nouzí. Tuto pozornost, která se stala první investicí do života novorozeněte a zároveň talismanem pro štěstí, pak rodiče opatrovali až do jeho dospělosti. Po vzniku samostatného Československa připadla úloha dárku pro miminko svatováclavským dukátům a po roce 1993 na tuto krásnou historickou tradici navázala Česká mincovna.

Podoba dukátu pro rok 2021 je dílem medailéra Petra Patky, DiS. Averzní strana je věnována dvojici roztomilých miminek, kterou doplňuje srdíčko a opis DUKÁT K NAROZENÍ DÍTĚTE 2021. Chlapečka a holčičku najdete i na reverzní straně, kde je obklopují znamení zvěrokruhu a různé dětské motivy.

Každý zlatý dukát je uložen do tematického dárkového balení. To umožňuje vložení fotografie i vepsání porodních údajů a osobního věnování.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 19,75 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
9.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_obal_1
2021_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_obal_2
2021_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_obal_3
2021_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_obal_4
2021_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_obal_5