Dvoudukát ČR 2021 - Keltská hlava z Mšeckých Žehrovic

Leden 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Dvoudukát ČR 2021 - Keltská hlava z Mšeckých Žehrovic
Dvoudukát ČR 2021 - Keltská hlava z Mšeckých Žehrovic

Po stopách předků – takové je v roce 2021 téma Dukátové řady České mincovny. Jednou takovou stopou, kterou po sobě zanechali naši keltští předkové, je kamenná hlava z Mšeckých Žehrovic. Najdete ji na zlatém dvoudukátu.

Kamenná skulptura, vytesaná koncem 3. století před naším letopočtem z bělohorské opuky, je zpodobněním druida či jiného vznešeného muže z národa Keltů. Realistické rysy tváře z ní činí nejdokonalejší dobové sochařské dílo vytvořené mimo oblast klasických civilizací.

„Hlavním motivem averzní strany je vyobrazení keltské hlavy z Mšeckých Žehrovic. V nízkém reliéfu v pozadí za skulpturou jsou umístěny keltské voluty – typické spirálovité ornamenty, které symbolizují historické období, z něhož umělecký artefakt pochází,“
říká autorka dvoudukátu Lenka Nebeská, DiS. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá ozdobné ornamenty inspirované našimi pravěkými, keltskými, moravskými a českými předky.

Zlatá ražba o hmotnosti dvou dukátů vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů a respektuje specifikace nastavené legendárními Svatováclavskými dukáty.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 25 mm, hmotnost: 6.98 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
19.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_2_dukat_CR_Keltska_hlava_proof_etue_1
2021_2_dukat_CR_Keltska_hlava_proof_etue_2
2021_2_dukat_CR_Keltska_hlava_proof_etue_3