Platinová uncová mince UNESCO - Telč - historické centrum

Únor 2019 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince UNESCO - Telč - historické centrum
Platinová uncová mince UNESCO - Telč - historické centrum

Sedmou pamětihodností zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO, která se objevuje v reliéfu platinové mince České mincovny, se stalo historické centrum Telče.

Telč se nachází v půli cesty mezi Prahou a Vídní. Městskému jádru vévodí královská vodní tvrz z 13. století, rozsáhlý renesanční zámecký areál se zahradou a parkem, a především náměstí s nenarušeným komplexem historických domů. Stavby v renesančním a barokním stylu vynikají nezaměnitelnými podloubími a průčelími, která byla stavěna podle jednotného plánu. Historické centrum moravského města je uzavřené rybníky a branami, a tak si udrželo svou charakteristickou podobu, která je dílem Zachariáše z Hradce. Český šlechtic a humanista ze 16. století, jenž si Telč zvolil za své sídlo, byl dobrým hospodářem a za jeho působení město zažilo nevídaný rozmach. Zakládal cechy, budoval rybníky a zveleboval celou Telč – nejen náměstí a panské sídlo.

Reverzní straně mince vévodí pohled na stavby lemující Náměstí Zachariáše z Hradce – od nárožního měšťanského domu s arkýřem vlevo po mohutnou radnici vpravo. V pravé dolní části reverzu je výjev doplněn městským erbem umístěným v oblouku, který odkazuje na typické podloubí telčských domů. Kompozici obklopuje perlovec a opis MĚSTO TELČ. Pamětní mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019. To vše je vkusně zakomponováno do koláže složené z architektonických prvků vybraných českých staveb zapsaných na seznamu UNESCO.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
45.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_50_NZD_Pt_Unesco_Telc_proof_etue