Platinová uncová mince 50 NZD UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Listopad 2018 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince 50 NZD UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Platinová uncová mince 50 NZD UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Šestá platinová mince České mincovny ze sběratelsko-investičního cyklu věnovaného památkám UNESCO vzdává hold kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, od jehož založení co nevidět uplyne 300 let.

Hlavním záměrem při budování poutního kostela u města Žďár nad Sázavou bylo oslavit Jana Nepomuckého coby významného světce a patrona, a to ještě před jeho kanonizací. Podnět vzešel od opata Václava Vejmluvy (jako bezprostřední reakce na zázračný nález zachovalého jazyka v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále dne 15. dubna 1719) a jeho myšlenku převedl do reality Jan Blažej Santini-Aichel. Proslulý architekt při práci kombinoval hluboké znalosti matematiky se zaníceností pro křesťanskou mystiku a svatostánku vtiskl svůj jedinečný rukopis, který nazýváme barokní gotikou. Nedržel se obvyklých sakrálních konvencí, pouze respektoval zadání opata, který si přál, aby pracoval s tvarem hvězdy. Kostelem, který je obklopen ambitem, prostupuje mystická číslovka pět odkazující na mučednictví Jana Nepomuckého i Ježíše Krista. Stavba má pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí, …

Reverzní straně platinové mince, jejíž autorkou je již tradičně medailérka Lenka Nebeská, DiS., vévodí pohled na unikátní kostel z ptačí perspektivy doplněný detailem hvězdy umístěné nad jeho hlavním vchodem. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, nese jméno a portrét královny Alžběty II., rok vydání 2018 a nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD). Jedná se o nezbytné atributy ostrova Niue – emitenta, který poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí České mincovny. Mezi tyto náležitosti je zakomponována koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na seznamu světového dědictví.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
45.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_50_NZD_Kostel_na_Zelene_hore_Pt_proof_etue_1
2018_50_NZD_Kostel_na_Zelene_hore_Pt_proof_etue_2