Zlatá čtvrtuncová medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský

Září 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá čtvrtuncová medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský
Zlatá čtvrtuncová medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský

Volný cyklus České mincovny s názvem Hvězdy stříbrného plátna skládá hold předním českým hercům. Jako první se v něm představil Karel Fiala alias Limonádový Joe. Poté byli v ryzím zlatě zvěčněni charakterní Rudolf Hrušínský, rozverný Vladimír Menšík a charismatický Jiří Kodet. Pátou hereckou osobností, která se objevuje na pamětních medailích, je František Filipovský.

František Filipovský, rodák z Přelouče, přišel na svět do rodiny flétnisty, skladatele a kapelníka orchestru Prozatímního divadla. Hudební nadání sice zdědil, ale více než hraní ho bavilo herectví. Studia dějin umění a estetiky na Karlově univerzitě nedokončil a vrhl se na divadelnickou dráhu. Působil na nejvýznamnějších českých scénách – od Osvobozeného divadla po Národní –, ale široké veřejnosti přirostlo k srdci zejména jeho vystupování před kamerou. V průběhu několika desetiletí dokazoval František Filipovský svůj komediální talent v nejrůznějších větších i menších filmových rolích a není bez zajímavosti, že při zahajovacím vysílání Československé televize se stal prvním českým hercem, který měl možnost vystoupit a živě improvizovat na televizní obrazovce. Všestranný herec byl právem oceněn tituly Zasloužilý umělec a Národní umělec. Samostatnou kapitolu uměleckého odkazu Františka Filipovského pak představuje jeho hlas, kterým se zapsal do dějin filmového dabingu. Bez jeho mistrovských výkonů by se u nás francouzské komedie, ve kterých vystupuje Louis de Funès, jistě nestaly legendami. František Filipovský odešel do hereckého nebe v osmdesáti šesti letech a na jeho počest se od roku 1995 uděluje Cena Františka Filipovského za dabingové mistrovství. Česká mincovna je v roce 2019 jejím oficiálním partnerem.

Pamětní medaile z ateliéru medailéra MgA. Martina Daška předkládá hned dva portréty Františka Filipovského – první je tradiční a druhý, který je zároveň logem Ceny Františka Filipovského, stylizovaný.

Emisní náklad čítá pouhých 100 kusů. Každá medaile je uložena do speciálního balení, které představuje herce i jeho nejznámější role.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
19.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_1
2019_Au_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_2
2019_Au_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_3
2019_Au_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_4
2019_Au_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_5
2019_Au_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_6