Zlatá mince Karlovy Vary - Tržní kolonáda

Červen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Karlovy Vary - Tržní kolonáda
Zlatá mince Karlovy Vary - Tržní kolonáda

Řada měst, která se představují ve volném cyklu zlatých minimincí České mincovny zasazených do replik dobových pohlednic, se rozrůstá o Karlovy Vary.

Světoznámé lázeňské město Karlovy Vary oplývá četnými pamětihodnostmi i bohatou pohlednicovou tvorbou. Litografická pohlednice s německým nápisem „GRUSS AUS KARLSBAD“ (pozdrav z Karlových Varů), která posloužila jako předloha balení mince, zachycuje budovu Vřídelní kolonády na břehu řeky Teplé a ústřední vřídlo s postavami, které je zakomponováno do secesního rámečku. Pohlednici vydal v roce 1898 Ludwig Roth v berlínské části Charlottenburg, 9. srpna téhož roku byla odeslána a následujícího dne doručena do Budapešti. Pohlednice byly na konci 19. století novou a oblíbenou formou sdělení – lázeňský cestovní ruch k jejich vydávání a používání přímo vybízel.

Medailérka Ludmila Kodytková, DiS., umístila na reverzní stranu mince průčelí Tržní kolonády. Ta si na rozdíl od Vřídelní kolonády, kterou nahradila moderní železobetonová funkcionalistická stavba, uchovala svůj původní vzhled – bohatě vyřezávaný ve švýcarském stylu. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu panovnice Alžběty II., ročníku vydání 2019 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise je jako stvořená pro numismatiky, filokartisty, turisty i lázeňské hosty.Autor: Ludmila Kodytková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
1.750 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_5_NZD_Au_Karlovy_Vary-Trzni_kolonada_proof_blistr_1
2019_5_NZD_Au_Karlovy_Vary-Trzni_kolonada_proof_blistr_2
2019_5_NZD_Au_Karlovy_Vary-Trzni_kolonada_proof_blistr_3
2019_5_NZD_Au_Karlovy_Vary-Trzni_kolonada_proof_blistr_4
2019_5_NZD_Au_Karlovy_Vary-Trzni_kolonada_proof_blistr_5