Zlatá mince Slečna Beruška

Červen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Slečna Beruška
Zlatá mince Slečna Beruška

Slečna Beruška se již na zlaté minci České mincovny ze sběratelské minisérie objevila, a to ve společnosti Ferdy Mravence. Protože je marnivá, dostala ještě svou vlastní.

Jednotliví obyvatelé hmyzího mikrokosmu Ondřeje Sekory představují archetypy lidských osobností. Ferda je sice ochotný a praktický všeuměl, ale jakmile dojde na krásné ženy, rozum jde stranou. Stačí dlouhé nohy, boty na vysokém podpatku, blonďaté vlasy, módní baretka a špičatý nosánek (který Beruška nosí zásadně nahoru a nikdy ho nezapomene přepudrovat) a z Ferdy je rázem poslušný otrok. Bylo by hezké, kdyby broučí slečna mravencovu náklonnost opětovala, ale v podání spisovatele je prototypem povrchní, nevděčné a vypočítavé zlatokopky, která, jakmile dostane, co chce, neváhá svého nápadníka odkopnout a pošpinit… Nakonec se ale Ondřej Sekora rozhodl, že Berušku polepší – v dalších příbězích se snaží být hodná a Ferdovi dokonce několikrát pomůže.

Reverzní straně mince medailérky Ireny Hradecké, DiS., vévodí veselá Beruška, která se svůj úsměv snaží zakrýt dlaní. Averzní strana pak předkládá nezbytné atributy ostrova Niue – jméno a profil královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu mince 5 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Nezapomeňte, že Beruščina mince má své místo ve sběratelském albu, které bylo součástí Ferdovy zlaté mince.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
7.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_5_NZD_Au_Slecna_Beruska_proof_etue