Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno
Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno

Stoletá historie Masarykovy univerzity není jen příběhem touhy po vzdělání, ale také obětí, které naši předkové pokládali na oltář vědění. Hold jim vzdává čtvrtá pamětní medaile z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“ vyražená z jedné unce ryzího zlata.

Druhá česká univerzita byla založena krátce po vzniku Československa v důsledku desítek let úsilí vlastenců v čele s profesorem Karlovy univerzity T. G. Masarykem. Ten chápal, že naše vysoké učení nemůže spoléhat na jedinou instituci a že vědění potřebuje ke svému rozkvětu konkurenci. Univerzita, která dostala jeho jméno, se rychle chopila příležitosti a proslula tzv. brněnskou právní školou a studiem slavistiky, matematiky či patologie. Brněnskou univerzitu však nečekaly jednoduché časy. Těžké ztráty jí způsobila nacistická okupace, která si vyžádala nejen její uzavření, ale také životy čtvrtiny profesorského sboru přírodovědecké fakulty. Další neblahé zásahy byly dílem komunistické moci. Z politických důvodů univerzita dostala jméno Jana Evangelisty Purkyně a právnickou fakultu musela opustit téměř polovina studentů, jen aby nakonec byla zrušena úplně. Obnovení svobodných poměrů po roce 1989 naštěstí univerzitě umožnilo návrat k původnímu názvu i ideálům. Sto let po svém založení je tak Masarykova univerzita jednou z nejvýznamnějších vzdělávacích a vědeckých institucí nejen u nás, ale v celé Evropě.

Averzní strana medaile je věnována minulosti univerzity – předkládá busty jejího zakladatele T. G. Masaryka a prvního rektora Karla Engliše a datum založení 28. 1. 1919. Reverzní strana pak vyobrazuje přítomnost – nad siluetou moravské metropole jsou ve vyvážené kompozici zvěčněny názvy všech devíti současných fakult.

Emisní náklad uncových zlatých medailí čítá pouhých 100 kusů – každý je ručně číslovaný na hraně a doplněný speciálním certifikátem pravosti.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(100 ks)
47.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_1_Oz_medaile_Masarykova_univerzita_proof_etue