Zlatý dukát Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý dukát Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc
Zlatý dukát Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc

Přestože byl Jan Palach po dlouhá léta všeobecně známější, dnes se jeho jméno vyslovuje jedním dechem se jménem Jan Zajíc. Bok po boku se tito dva studenti, kteří se upálili na protest proti komunistickému režimu, objevují také na zlatém dukátu z cyklu České mincovny Národní hrdinové.

„Vzhledem k tomu, že naše národy se octly na pokraji beznaděje a odevzdanosti, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit svědomí národa. Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku, a tak jsem získal právo napsat první listy a nastoupit coby první pochodeň.“ Jan Palach se pod svůj poslední dopis podepsal jako „pochodeň č. 1“ s tím, že je součástí organizované skupiny. V následujících dnech a týdnech pak komunistické represivní složky vyvinuly nemalé úsilí, aby tuto skupinu odhalily. Přestože vyšetřování existenci žádné skupiny nepotvrdilo, o měsíc později vzplála „pochodeň č. 2“, za kterou se označil Jan Zajíc. I když se dnes někteří historikové domnívají, že organizovaná skupina skutečně neexistovala, Palach a Zajíc našli ve východním bloku řadu následovníků, kteří demonstrovali svůj nesouhlas s komunistickými režimy a jimi prosazovanou ideologií. Takzvané živé pochodně tak zůstávají významnými osobnostmi dějin boje proti totalitě, útisku a nesvobodě.

Autorem reliéfu je již tradičně akademický sochař Jiří Dostál. Na averzní straně vyobrazil tváře obou mladých mužů, které doplnil jejich příjmeními a společným křestním jménem. Reverzní strana je věnována jejich osudu – do plamene je zakomponována pěticípá hvězda a nápis VE JMÉNU ŽIVOTA VAŠEHO HOŘÍM, který vychází ze závěrečných veršů básně Poslední, kterou Jan Zajíc napsal těsně před smrtí. Data úmrtí na reverzu korespondují s daty narození na averzu.

Nedílnou součástí dukátu je speciální balení v podobě knížky s pojednáním renomovaného historika PhDr. Petry Koury, Ph.D.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
9.490 Kč
(0 ks skladem)