Sada zlatých replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby

Červenec 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Sada zlatých replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby
Sada zlatých replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby

Akademický sochař Jiří Harcuba byl výtvarník, který se již za svého života stal legendou. Jeho sklářské dílo proslulo po celém světě, u nás však známe především jeho medailérství. V roce, kdy si připomínáme 90. výročí narození a 5. výročí úmrtí Jiřího Harcuby, vychází jubilejní sada čtyř zlatých ražeb České mincovny.

Přístup Jiřího Harcuby k medailérskému řemeslu se vymykal tradici. Namísto modelování do hlíny totiž dle svého sklářského zvyku ryl přímo do ztvrdlého sádrového kotouče. Harcubovy modely se od děl jeho kolegů lišily na první pohled nejenom zpracováním, ale také stylem. Ten byl úsporný, ale geniální – dokázal vystihnout motiv i několika málo linkami. Hned první Harcubovou realizací se stala československá oběžná mince s nominální hodnotou 5 Kčs uvedená do oběhu v roce 1966. Počínaje rokem 1968 nevynechal umělec žádnou soutěž vypsanou státní bankou. Po pádu režimu byl motiv Harcubovy socialistické pětikoruny – s mírnou úpravou – použit při ražbě pětikoruny České a Slovenské Federativní Republiky z roku 1991. Se vznikem samostatné České republiky v roce 1993 se pak do oběhu dostaly české koruny a autorem mincí s nominální hodnotou 5 Kč se opět stal Jiří Harcuba. Ikonický motiv máte ve svých peněženkách dodnes…

Pamětní sada se skládá z replik československé pětikoruny z roku 1966 a dvou Harcubových nerealizovaných návrhů mincí s nominálními hodnotami 1 a 2 Kčs. Podle originálních předloh zapůjčených Českou národní bankou repliky zpracovala medailérka Petra Brodská, DiS.

Čtvrtou ražbou v sadě je pak pamětní medaile, kterou akademický sochař Jiří Dostál vzdal hold svému mentorovi a příteli. Averz nese Harcubův profil, reverz motivy inspirované pětikorunou a Harcubovou první realizovanou pamětní mincí vydanou u příležitosti 100. výročí položení základního kamene Národního divadla.

Sada je uložena v luxusní dřevěné etuji, jejíž víčko zdobí autoportrét Jiřího Harcuby. Věrnost jeho podoby můžete porovnat s fotopřílohou, která je spolu s certifikátem pravosti nedílnou součástí každé sady.Autor: Irena Hradecká, DiS./ak. soch. Jiří Dostál/ak. soch. Jan Lukáš
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 4x 22 mm, hmotnost: 4x 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(50 ks)
48.450 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_1
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_2
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_3
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_4
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_5
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_medaile_1
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_medaile_2
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_medaile_3
2018_Au_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_medaile_4