Zlatá čtvrtuncová mince České tenisové legendy - Jan Kodeš

Leden 2018 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince České tenisové legendy - Jan Kodeš
Zlatá čtvrtuncová mince České tenisové legendy - Jan Kodeš

„Je třeba využívat možností a prezentovat úspěšné lidi pro mladou generaci, aby měli vzory. Měli by si říkat, že chtějí být jako Navrátilová. Mladí kluci ani nevědí, kdo byl Lendl. To je šílený,“ říká Jan Kodeš – iniciátor, propagátor a jeden z pěti hrdinů série zlatých pamětních mincí České mincovnyČeské tenisové legendy.

Jan Kodeš se narodil 1. března 1946 a stal se jedním z našich nejlepších tenistů – začínal jako amatér, vypracoval se na světového profesionála a svou kariéru zakončil jako uznávaný tenisový funkcionář. Vyznával útočný styl s agresivními základními údery, zejména vynikajícím liftovaným bekhendem a velmi dobrou hrou u sítě. Stal se mnohonásobným mistrem republiky, po dvanáct let byl prvním hráčem československého žebříčku a po sedmnáct let byl členem družstva v Davisově poháru, kde odehrál rekordních 96 zápasů. Zvítězil ve třech grandslamových turnajích ve dvouhře – dvakrát na French Open a roku 1973, jako jeden z pouhých pěti Čechů v dějinách, v legendárním Wimbledonu.

Výtvarná předloha tenisové mince pochází z ateliéru zkušeného medailéra MgA. Martina Daška. Na reverzní straně zvěčnil vítězný moment Jana Kodeše držícího wimbledonský pohár. Obklopuje ho anglický opis „CZECH TENNIS LEGEND JAN KODES“ a výběr z jeho největších tenisových úspěchů. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je stát Samoa, a jejich averzní strana proto nese jeho nezbytné náležitosti – státní znak, jméno a profil královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST) a letopočet emise 2018. Kompozici doplňuje ještě nápis „WIMBLEDON CHAMPIONS“.

Součástí každé z pouhých 200 zlatých mincí je česko-anglický certifikát pravosti, který popisuje sportovní kariéru Jana Kodeše. Komplet českých tenisových legend si pak můžete uložit do sběratelské etue, kterou také najdete v sortimentu České mincovny.Autor: MgA. Martin Dašek, Ladislav Vraný
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Samoa

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
11.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_25_WST_Jan_Kodes_Au_proof_1_etue
2018_25_WST_Jan_Kodes_Au_proof_2_certifikat
2018_25_WST_Jan_Kodes_Au_proof_3_certifikat