Zlatá mince Ferda Mravenec

Listopad 2018 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Ferda Mravenec
Zlatá mince Ferda Mravenec

Kdo by neznal pohádkového mravence jménem Ferda, který nosí puntíkovaný šátek a hravě si poradí s prací všeho druhu. Na svět přišel před 85 lety a u příležitosti jeho narozenin vychází první zlatá mince z pětidílné sběratelské minisérie České mincovny.

Kreslená postavička stvořená spisovatelem Ondřejem Sekorou se poprvé objevila v roce 1933 na stránkách Lidových novin a postupně se stala hlavním hrdinou řady vlastních knih, komiksů, animovaných filmů i seriálů. Popularitu Ferdovi zajistily zejména jeho kladné charakterové vlastnosti – je vynalézavý, chytrý, nebojácný, za všech okolností optimistický, ví si rady v každé situaci a vždy je připravený podat pomocnou ruku. Pohádkový mikrokosmos však tento mravenec neobývá sám. V jeho příbězích mu zdatně sekundují postavy, které už tak ctnostné nejsou. Například Brouk Pytlík, který všude byl a všechno zná, krásná, ale namyšlená slečna Beruška nebo věčně nerudný šnek.

V pohádkové minisérii se postupně objeví všechny tyto postavy, ale reverzní strana první mince je věnována samotnému Ferdovi. Dvojrozměrnou postavičku převedla do reliéfní podoby zkušená medailérka Irena Hradecká DiS. Averzní strana pak nese atributy ostrova Niue – jméno a profil královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnotu mince 5 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Nedílnou součástí každé Ferdovy mince je veselé sběratelské album s ilustracemi Ondřeje Sekory, kam si budete moci uložit ještě další čtyři zlaté ražby.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3,11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
6.840 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_5_NZD_Ferda_Mravenec_Au_proof_blistr_1
2018_5_NZD_Ferda_Mravenec_Au_proof_blistr_2
2018_5_NZD_Ferda_Mravenec_Au_proof_blistr_3
2018_5_NZD_Ferda_Mravenec_Au_proof_blistr_4