Zlatá mince 5 NZD Válečný rok 1943 - Bitva u Kurska

Červenec 2018 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince 5 NZD Válečný rok 1943 - Bitva u Kurska
Zlatá mince 5 NZD Válečný rok 1943 - Bitva u Kurska

Jedno z nejdůležitějších střetnutí druhé světové války a největší tanková bitva všech dob – taková byla bitva u Kurska, jejíž 75. výročí připomíná třetí zlatá mince České mincovny z čtyřdílné minisérie Válečný rok 1943.

Po katastrofální porážce u Stalingradu byly německé jednotky zatlačeny stovky kilometrů zpět na západ. V některých úsecích se jim dařilo držet linii, jinde zcela podlehly nezastavitelnému náporu Rudé armády – to byl případ oblasti okolo průmyslového města Kursk. Zde Sověti překotně postupovali a ve frontové linii prorazili 200 kilometrů široký a 150 km hluboký výběžek. Adolf Hitler v tomto selhání svých vojsk spatřil příležitost a rozhodl se využít klešťový obchvat – manévr, který před více než dvěma tisíci lety proslavil kartaginský stratég Hannibal. Vůdce svým velitelům přikázal zaútočit ze dvou stran a rudoarmějci ovládaný výběžek odříznout. Kdyby německý plán vyšel, Sověti by ztratili celou pětinu svých sil. Na nepřítele se však dobře připravili. Díky rozsáhlé špionážní síti o útoku věděli a stihli vybudovat působivou obranu posílenou jedním milionem pozemních min. Tak 4. července 1943 začala operace Citadela, do které se zapojily 2 miliony mužů, 35 tisíc děl, 5 tisíc letadel a především 8 tisíc tanků. Otevřené pláně ruských stepí byly ideálním terénem pro bitvu obrněnců a obě strany nasadily to nejmodernější, co jejich průmyslové mašinerie dokázaly vyprodukovat. Na bojišti se tanky dostávaly do těsné blízkosti a nezřídka do sebe narážely. Němci vrhli do boje dvě třetiny svých celkových obrněných sil. Převaha Sovětů však byla zdrcující, a přestože utrpěli neuvěřitelné ztráty, jejich postup na Berlín byl obnoven. Osud nacistické Třetí říše byl definitivně zpečetěn.

Reverzní strana mince autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a ak. soch. Nikolay Baltaev (syn a otec) předkládá bitevní vřavu v Kurském oblouku. Zleva útočí německé tanky – hlavní tank Panzerkampfwagen IV i obávané kolosy Tiger I. Zprava je taranují ikonické sovětské tanky T-34/76, které na zemi doprovází pěchota a na obloze zabijáci tanků Il-2 „Šturmovik. Kompozici reverzu uzavírá nápis v azbuce КУРСКАЯ БИТВА – bitva u Kurska. Protože pamětní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, jejich averz nese nezbytné atributy tohoto emitenta – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2018. Averzní strana, která je společná celé minisérii, navíc předkládá velká válečná vyznamenání SSSR a USA – Řád slávy (zřízený právě v roce 1943) a Stříbrnou hvězdu.Autor: Asamat Baltaev, DiS. / ak. soch. Nikolay Baltaev
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3,11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
6.840 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_5_NZD_Bitva_u_Kurska_1943_Au_proof_etue