Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna na Křížové hoře

Červenec 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna na Křížové hoře
Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna na Křížové hoře

Sběratelská série Rozhledny České mincovny představuje svou předposlední emisi. Zlatá čtvrtuncová medaile je věnována vyhlídkové věži, která stojí na Křížové hoře v Pardubickém kraji.

Křížová hora po staletí sloužila jako poutní místo a s nástupem turistické éry se stala také vyhledávanou výletní lokalitou. Po druhé světové válce však byla oblast přeměněna na vojenské cvičiště a proud návštěvníků ustal. Místní krásy byly po desetiletí skryty očím veřejnosti, a když armáda prostor konečně opustila, zbyla po ní jenom spoušť. Snahy o obnovení zašlé slávy regionu uspěly až v roce 2006, kdy byla na Křížové hoře zahájena výstavba moderní vyhlídkové věže. Při projektování se myslelo nejen na turisty, ale také na poutníky, kteří by se chtěli projít po starobylé křížové cestě – součástí rozhledny je kamenný oltář, obnovený kříž, který dal hoře jméno, i vzpomínka na kostel, který zde stával od první poloviny 19. století, v podobě vyznačeného půdorysu.

Duchovní a turistický charakter Křížové hory se snoubí rovněž v reliéfu pamětní medaile z dílny zkušeného medailéra ak. soch. Zbyňka Fojtů. Averzní strana ražby nese celkový pohled na stavbu – železobetonový tubus obklopený krytým prostorem pro konání společenských akcí. Za věží se pak nachází šestice křížů symbolizujících křížovou cestu. Reverz nese detailní vyobrazení kříže stojícího poblíž rozhledny a pohled na stavbu od její paty, který klade důraz na svislé žebrové výztuhy. Opisy uvádějí jméno rozhledny, výšku stavby 25 m a nadmořskou výšku 735 m n. m.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_medaile_rozhledna_na_Krizove_hore_proof_etue