Zlatý dukát Národní hrdinové - Jozef Gabčík a Jan Kubiš

Květen 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Zlatý dukát Národní hrdinové - Jozef Gabčík a Jan Kubiš
Zlatý dukát Národní hrdinové - Jozef Gabčík a Jan Kubiš

V kronice československé odvahy nazvané Národní hrdinové nalistovala Česka mincovna kapitolu věnovanou druhé světové válce. Druhý zlatý dukát ze sběratelského cyklu patří Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi – parašutistům, kteří ukončili tyranii Reinharda Heydricha.

Gabčík a Kubiš, Slovák a Čech, nebyli jen bratři ve zbrani, ale také velcí přátelé. Poprvé se setkali v červnu roku 1939 v táboře československých dobrovolníků v Polsku, kam uprchli ze svých domovin ovládaných nacisty. Okamžitě si padli do noty, přestože na první pohled nemohli být odlišnější – Gabčík byl temperamentní a impulzivní, Kubiš rozvážný a klidný. Spojovaly je však podobné osudy – pocházeli z rodin drobných zemědělců, budovali si vojenskou kariéru a především se nesmířili se zánikem společného státu a rozhodli se s tím něco udělat. Z Polska se dostali do Francie, po německé invazi se vyznamenali v ústupových bojích a skončili v Anglii. Tam se zapsali do kurzu pro speciální operace a byli vybráni pro vykonání výsadkářské operace Anthropoid. Jejich úkolem, který splnili 27. května 1942, bylo odstranění zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava. Příběh kamarádů na život a na smrt však neměl šťastný konec – byli zrazeni a svou poslední bitvu svedli 18. června 1942 v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Raději zemřeli, než by padli do rukou nepřítele.

„Lícové straně dominuje dvojportrét výsadkářů. Lomená konstrukce v prostoru nad jejich hlavami je podobná hákovému kříži a připomíná klima panující v protektorátu. Leštěný pás symbolizuje světlo a tvoří piedestal obou hrdinů,“ říká autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Kompozici averzu doplnil jmény obou výsadkářů a datem, kdy uskutečnili památný útok. Reverz pak nese symbolickou kompozici skládající se z padáku a terče překrytou texty OPERACE ANTHROPOIDVOJENSKÝ ÚTOK NA HEYDRICHA.

Dukát je uložen do speciálního balení, které obsahuje odborné pojednání renomovaného historika PhDr. Petr Koury, Ph.D., experta na české dějiny a odborného garanta celého projektu Národních hrdinů.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
9.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Zlaty_dukat_Gabcik_Kubis_blistr_1
2017_Zlaty_dukat_Gabcik_Kubis_blistr_2
2017_Zlaty_dukat_Gabcik_Kubis_blistr_3
2017_Zlaty_dukat_Gabcik_Kubis_blistr_4
2017_Zlaty_dukat_Gabcik_Kubis_blistr_5