Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Milan Nový

Únor 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Milan Nový
Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Milan Nový

Sběratelská série „Legendy československého hokeje“ představuje ty neznámější a nejúspěšnější hráče našeho ledního sportu. Nesmí mezi nimi chybět Milan Nový, kterému vzdává hold zlatá mince České mincovny.

„Balík“ – střední útočník, olympijský medailista, dvojnásobný mistr světa a šestinásobný mistr republiky
– proslul tvrdými, přesnými a dokonale načasovanými střelami. Góly rozdával jako na běžícím pásu – dokázal nastřílet 470 branek v nejvyšší hokejové soutěži a k nim přidal 120 gólů v reprezentaci. Jako první tak přesáhl 500 branek vstřelených v lize a reprezentaci a stal se nejlepším českým střelcem všech dob. Co stálo za jeho fenomenálním úspěchem, který dnes jen těžko někdo překoná? „Byla v tom spousta práce navíc. Na zahradě jsem měl dřevěnou branku a tam přesně vyznačené ty čtyři rohy, kde je brankář nejzranitelnější. Trefoval jsem je hodiny a hodiny, abych si to zafixoval. V zimě jsem běhal se sedmikilovým závažím několik kilometrů. Neustále jsem na sobě pracoval – ne kvůli trenérům, ale kvůli sobě,“ vysvětluje kladenský kanonýr, který neváhal cvičit střelbu s ocelovými puky.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem akademického sochaře Jana Lukáše, předkládá dobový portrét hokejisty doplněný číslem jeho dresu 6 a opisem MILAN NOVÝ / MISTR SVĚTA 1976, 1977 / ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF A ČESKÉHO HOKEJE. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je stát Samoa, jejich averzní strana obsahuje jeho nezbytné atributy – státní znak, portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST) a letopočet vydání 2020.

Nezapomeňte, že svou kolekci hokejových mincí si můžete uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku.Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_25_WST_Au_Milan_Novy_proof_etue
2020_25_WST_Au_Milan_Novy_proof_karta