Zlatá mince Plzeň - Katedrála sv. Bartoloměje

Březen 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Plzeň - Katedrála sv. Bartoloměje
Zlatá mince Plzeň - Katedrála sv. Bartoloměje

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou. Uvedená cena mince je orientační a bude známa po jejím vydání.

Dalším významným městem, které se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice z přelomu 19. a 20. století, je Plzeň.

Západočeská metropole se zrodila na křižovatce obchodních cest z německých zemí do Prahy a je zmiňována již v roce 976. Trojlodní gotická katedrála svatého Bartoloměje, jejíž 102 metrů vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Česku, i světově proslulá tradice pivovarnictví odnepaměti lákají návštěvníky a s tím souvisí potřeba rozmanité pohlednicové tvorby sloužící k propagaci města. „Tato krásná vícezáběrová litografie s citlivou výtvarnou kompozicí zobrazuje významné stavby města s ústředním motivem katedrály i ukázkou plzeňského kroje. Sběratelsky cenná číslovaná pohlednice z roku 1897 od anonymního vydavatele byla v roce 1899 odeslána do Bakova nad Jizerou. Poštovní známka na adresní straně má hodnotu 2 krejcary rakousko-uherské měny,“ říká filokartista Pavel Vursta o původní tiskovině, která posloužila jako předloha pro balení mince.

Medailérka MgA. Tereza Eisnerová věnovala reverzní stranu mince pohledu na plzeňskou katedrálu od severovýchodu. Kompozici dotváří opis PLZEŇ – KATEDRÁLA SV. BARTOLOMĚJE. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu panovnice Alžběty II., ročníku vydání mince 2020 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise potěší numismatiky, sběratele pohlednic i plzeňské patrioty.Autor: MgA. Tereza Eisnerová
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Emise: březen 2020


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.290 Kč
(0 ks skladem)