Stříbrná mince Čtyřlístek - Myšpulín

Září 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Čtyřlístek - Myšpulín
Stříbrná mince Čtyřlístek - Myšpulín

Hrdinové komiksového Čtyřlístku řeší radosti a starosti všedního dne, jen aby se vzápětí vydali na neuvěřitelná dobrodružství napříč prostorem a časem. Na výpravách od hlubin oceánů po vesmírné dálky potkávají nejrůznější historické osobnosti, pohádkové tvory i roboty, a to rovných 50 let! U příležitosti kulatých narozenin Čtyřlístku vychází čtveřice stříbrných mincí České mincovny a na první se objevuje Myšpulín.

Když Jaroslav Němeček pracoval na prvních příbězích Čtyřlístku, byl rozhodnutý, že v nich chce mít fantastické prvky. Nejprve vymyslel několik čarodějnických postav, ale nakonec se rozhodl pro geniálního vynálezce inspirovaného Albertem Einsteinem. Tak se zrodil černobílý kocour oblečený do červeného saka s fialovým motýlkem jménem Myšpulín. Jak hrdina, který proslul epochálními a nezřídka popletenými vynálezy, přišel k neobvyklému jménu? Dala mu ho Lucie Němečková, manželka autora Čtyřlístku, a to podle stromu s názvem mišpule. Změna měkkého i na tvrdé y pak nejspíš souvisí s oblíbenou kočičí pochoutkou…

Autorkou reliéfu pamětní mince, který vychází z původních komiksových ilustrací, se stala Mária Filová, DiS. Na reverzní straně najdete Myšpulína, který nese obří zkumavku – soudě podle jisker, které z ní vyletují, půjde o jeden z jeho třaskavějších vynálezů. Na reverzu najdete ještě Myšpulínův krasopisný autogram. Averzní strana pak předkládá nezbytné náležitosti ostrova Niue, jehož zahraniční licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince – jsou jimi profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnota mince 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Kompletní sbírku čtyř komiksových mincí s Myšpulínem, Pinďou, Fifinkou a Bobíkem si můžete uložit do veselého sběratelského alba, které je nedílnou součástí Myšpulínovy mince.Autor: Mária Filová, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 30 mm, hmotnost: 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(600 ks)
1.240 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_1_NZD_Ag_Ctyrlistek-Myspulin_blistr_1
2019_1_NZD_Ag_Ctyrlistek-Myspulin_blistr_2
2019_1_NZD_Ag_Ctyrlistek-Myspulin_blistr_3
2019_1_NZD_Ag_Ctyrlistek-Myspulin_blistr_4