Stříbrná mince Sluneční soustava - Měsíc

Srpen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Sluneční soustava - Měsíc
Stříbrná mince Sluneční soustava - Měsíc

Po životodárném Slunci se na stříbrné minci České mincovny z cyklu Sluneční soustava představuje náš věčný nebeský souputník – Měsíc.


Měsíc, který je známý také jako Luna, je jedinou přirozenou oběžnicí Země a po většinu nocí září na její obloze – nikoli vlastním světlem, ale odraženým světlem Slunce. Při svém oběhu okolo Země Měsíc rotuje takovým způsobem, že je možné pozorovat pouze jednu jeho polokouli. Ta je posetá krátery, pohořími a „moři“ – tmavými skvrnami tvořenými ztvrdlou lávou. Měsíc je malý a lehký. Jeho gravitační síla je proto slabá a neudrží atmosféru. Přesto neustále působí na Zemi a vyvolává na ní slapové jevy – příliv a odliv moří a oceánů. Není bez zajímavosti, že mince vychází v roce 2019, kdy uplynulo rovných 50 let od okamžiku, kdy se Měsíce dotkla lidská noha…

Reverzní straně mince autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vévodí kolorované vyobrazení Měsíce doplněné reliéfním vyobrazením Země. Ražený reliéf předkládá také další planety obíhající okolo Slunce. Kompozici doplňuje latinský nápis LUNA. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2019 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Dvanáctidílný komplet vesmírných mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(800 ks)
9.990 Kč
(0 ks skladem)