Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Hradčany

Červenec 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Hradčany
Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Hradčany

Na čtvrté a poslední stříbrné minci České mincovny z minisérie s názvem Vznik královského hlavního města Praha se objevují Hradčany.

Jak jméno čtvrti napovídá, značnou část Hradčan zaujímá Pražský hrad. Tisícileté sídlo českých králů je největším, stále používaným hradním komplexem světa. Neobejde se bez něj žádná fotografie pražského panoramatu, za což Hrad z velké části vděčí katedrále svatého Víta, jež se nachází za jeho zdmi. Velkolepý svatostánek nechal vybudovat Otec vlasti Karel IV. Základní kámen byl položen roku 1344 a stavbu vedli největší mistři své doby – nejprve Matyáš z Arrasu a poté Petr Parléř. Zatímco Matyáš se inspiroval francouzskými katedrálami, Petr chtěl vytvořit stavbu, jakou dosud nikdo neviděl. Svatý Vít není jen úchvatnou ukázkou pražské gotiky – je také němým svědkem vzestupů i pádů naší země. Katedrála se stala místem korunovace i posledního odpočinku českých králů a je domovem kaple svatého Václava i českých korunovačních klenotů.

Reverzní straně hradčanské mince vévodí pohled na hlavní průčelí katedrály svatého Víta s rozetou. Akademický sochař Zbyněk Fojtů výjev doplnil latinským opisem HRADTSIN (Hradčany) a historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a předkládá pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Averz mince nese ještě jméno a profil královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu mince 1 DOLLAR (NZD) – tj. atributy tichomořského ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Kompletní čtveřice mincí, která připomíná Staré Město, Nové Město, Malou Stranu a Hradčany, představuje přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.690 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2019_1_NZD_Ag_Praha-Hradcany_proof_etue
2019_1_NZD_Ag_Praha-Hradcany_proof_karta