Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Pardubice

Červen 2019 - Investiční medaile - Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Pardubice
Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Pardubice

Cyklus investičních medailí České mincovny postupně představuje naše statutární města. Čtrnáctým významným sídlem České republiky zvěčněným v jedné polovině kilogramu ryzího stříbra se staly Pardubice.

S devadesáti tisíci obyvatel jsou Pardubice desátým největším sídlem České republiky. Město ležící na soutoku Labe a Chrudimky v Polabské nížině je neodmyslitelně spjaté s tradicí výroby perníku, slavnými koňskými dostihy a prvním českým aviatikem Janem Kašparem. Pardubice mají překrásné historické centrum, které je dílem pánů z Pernštejna. Vévodí mu evropský unikát – obranný vodní hrad, který byl přebudován na rozlehlý a pohodlný renesanční zámek – a střeží ho Zelená brána. Jediná dochovaná část historického opevnění ze 16. století se skládá z jednopatrové vstupní brány, za níž stojí raně renesanční věž. Stavba, jíž dal jméno měděný střešní plech, který oxidací a povětrnostními vlivy zezelenal, dosahuje výšky 59 metrů a skýtá nádherný pohled na městskou památkovou rezervaci i široké okolí.

Vyobrazení Zelené brány na averzní straně medaile je dílem medailérky Ireny Hradecké, DiS. Autorem detailní podívané na městské centrum z ptačí perspektivy je designér Ladislav Vraný. Reverzní strana medaile předkládá mapu, na níž jsou vyznačena všechna statutární města České republiky.

Půlkilogramových medailí vznikne pouhých 48 kusů – každý je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.Autor: Irena Hradecká, DiS. / MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 90 mm, hmotnost: 500 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká s číslováním


Běžná kvalita
(48 ks)
21.950 Kč
(0 ks skladem)