Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Pralesnička strašná

Březen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Pralesnička strašná
Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Pralesnička strašná

Druhá stříbrná mince zkrášlená patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani je věnována pralesničce strašné. Tato žába je nejjedovatějším tvorem planety.

Pralesnička strašná se vyskytuje ve třech různých barevných variacích – zelené, žluté a oranžové – a toto výstražné zbarvení varuje každého, kdo by se ji pokusil dráždit nebo pozřít. Přestože jsou pralesničky šikovnými a inteligentními lovci, svůj jed nepoužívají k útoku. Batrachotoxin – vzácný alkaloidní jed, který trvale zabraňuje nervům v přenášení impulsů a zanechává svaly ve smrštěném stavu – je obsažen v jejich kůži a chrání je před predátory. Pralesničky ho vylučují pouze pod tlakem, v sebeobraně, a díky tomu nemají žádného přirozeného nepřítele. Nevelká žába má k dispozici pouhý jeden miligram smrtící látky. I to ale bohatě stačí k zabití deseti tisíc myší, dvaceti lidí nebo dvou slonů afrických. Této skutečnosti využívají domorodí Kolumbijci z kmene Chocó, kteří jed pralesniček shromažďují a nanášejí ho na hroty šípů. Pralesnička sama o sobě jed produkovat neumí – syntetizuje ho z potravy, kterou je pravděpodobně brouk z čeledi bradavičníkovitých. Žáby chované v zajetí, které se živí například cvrčky nebo muškami, tak o svou toxicitu přicházejí, ale může trvat léta, než se jejich nahromaděný jed odbourá.

Autorem mince se stal medailér David Kružliak. Reverzní strana předkládá detail žabí hlavy obklopený opisem tvořeným latinským jménem pralesničky PHYLLOBATES TERRIBILIS. Jednotlivé detaily reliéfu vynikají díky decentní patině. Kompozice averzní strany, která je společná všem mincím cyklu, se skládá z dvojice přírodních scenérií a náležitostí ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení. Obsahuje fotografie a česko-anglický text, který blíže popisuje smrtící vlastnost pralesničky.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(800 ks)
1.650 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Pralesnicka_strasna_blistr_1
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Pralesnicka_strasna_blistr_2
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Pralesnicka_strasna_blistr_3
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Pralesnicka_strasna_blistr_4
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Pralesnicka_strasna_blistr_5