Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Staré Město pražské

Únor 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Staré Město pražské
Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Staré Město pražské

Stověžatá matka měst láká každoročně miliony turistů a je pátou nejnavštěvovanější metropolí Evropy. Na první pohled je Praha jednolitým celkem, a návštěvníky proto ani nenapadne, že se skládá ze čtyř středověkých měst, která byla spojena do jednoho celku až roku 1784. První stříbrná mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie je věnována Starému Městu pražskému.

Když se řekne Staré Město, většině z nás se vybaví Staroměstské náměstí, kterému vévodí Staroměstská radnice. Její historie sahá až do roku 1338, kdy král Jan Lucemburský udělil pražským měšťanům privilegium k vytvoření vlastního správního centra. Základem radnice se tehdy stal patricijský dům, roku 1364 byla přistavěna mohutná věž, roku 1381 gotická kaple Petra Parléře a roku 1410 legendami opředený orloj, bez kterého si dnešní Prahu ani nedokážeme představit. Středověká stavba byla postupně rozšiřována o další síně i celé domy. Staroměstská radnice však není pouhým architektonickým klenotem. Je s ní spojena řada významných událostí z české minulosti – například volba husitského krále Jiřího z Poděbrad, poprava 27 českých pánů po bitvě na Bílé hoře nebo Pražské povstání za druhé světové války.

Akademický sochař Zbyněk Fojtů věnoval reverzní stranu mince pohledu na Staroměstskou radnici s orlojem. Kompozici doplnil latinským opisem ANTIQUA CIVITAS PRAGENSIS (Staré Město pražské) a historickým znakem města. Erb je tvořený věžemi a branou, ze které vystupuje paže třímající meč – výjev odkazuje na odvahu Pražanů, kteří město bránili za třicetileté války. Averzní strana je společná celé minisérii a předkládá pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Averz mince nese ještě portrét a jméno panovnice Alžběty II., rok emise mince 2019 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) – tj. atributy tichomořského ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Další mince, které představují přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, budou věnovány Novému Městu pražskému, Malé Straně a Hradčanům.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_1_NZD_Ag_Stare_mesto_prazske_etue
2019_1_NZD_Ag_Stare_mesto_prazske_karta