Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Blíženci

Květen 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Blíženci
Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Blíženci

Máj, lásky čas! Nejen Karel Hynek Mácha vyobrazil ve svém díle květen jako měsíc všech zamilovaných. Učinil tak i Josef Mánes na kalendářní desce Staroměstského orloje, která se stala předlohou stříbrných medailí České mincovny. Závěrečná emise tohoto cyklu patří vedle května také zvířetníkovému znamení blíženců.

Sám Josef Mánes neměl v lásce štěstí. Byl plachý a nesmělý, a tak si nedokázal najít družku. To se však změnilo, když do domácnosti Mánesových nastoupila služka Františka Šťovíčková. Krásné venkovské děvče s dlouhými hustými vlasy a útlým pasem malíři učarovalo, a to nejen z uměleckého hlediska. Na slavném obraze nazvaném Večer ji zvěčnil tak, jak ji pánbůh stvořil, a po třech letech tajného vztahu s ní počal dítě. Svůj slib, že se o oba postará, však nesplnil. Jeho sestra Amálie, která vládla rodu železnou rukou, se bála ostudy a Fanynku i s dítětem vyhnala. Josef za svou lásku nedokázal bojovat a upadl do depresí. Začal se chovat podivně, ale i přes stále se zhoršující duševní chorobu dokázal stvořit monumentální alegorii dvanácti měsíců pro pražský orloj. Jejího odhalení se však už nedokázal zúčastnit a nedlouho poté zemřel. Pohřbu se zúčastnila i dvacetiletá plavovlasá dívka jménem Josefína – umělcova dcera.

Autorkou celého dvanáctidílného cyklu stříbrných medailí je akademická sochařka Daniela Kartáková. Averzí stranu ražby věnovala dvěma kruhovým polím. Větší kruh obsahuje alegorii měsíce května – setkání dvou milenců u kvetoucího keře pod horou Říp, kde dívka trhá květiny a chlapec si jednu z nich dává za čepici. Menší pole pak patří znamení zvěrokruhu – blížencům v podobě líbajících se barokních andílků. Reverzní strana medaile nese postavu samotného Josefa Mánesa – stojí před svou kalendářní deskou s malířskou paletou v ruce.Autor: ak. soch. Daniela Kartáková
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(2000 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Ag_medaile_Staromestsky_orloj_Blizenci_proof_etue