Stříbrná medaile s motivem 50 Kč bankovky - sv. Anežka Česká

- Stříbrná medaile s motivem 50 Kč bankovky - sv. Anežka Česká
Stříbrná medaile s motivem 50 Kč bankovky - sv. Anežka Česká

Emise: únor 2016

Krásu našich bankovek obdivují nejen notafilisté – patrioti. Výjimečné postavení zaujímají česká platidla také ve srovnání se světovou konkurencí. K jejich věhlasu přispělo mnoho znamenitých výtvarníků, mezi nimiž se skví jméno Oldřich Kulhánek. Do řady mistrovských „potomků“ slavného malíře, grafika a ilustrátora jednoznačně patří rovněž historicky poslední česká papírová padesátikoruna, kterou věnoval autor zářné osobnosti národních dějin – svaté Anežce České. Protože se s touto bankovkou v oběhu od roku 2011 nesetkáme, připomíná její mimořádnou uměleckou hodnotu Česká mincovna prostřednictvím nádherné medaile z ryzího stříbra v rámci série Motivy bankovek Oldřicha Kulhánka.

Cesta svaté Anežky České na padesátikorunovou bankovku nebyla jednoduchá. Papežem Janem Pavlem II. v roce 1989 svatořečená dcera krále Přemysla Otakara I. získala svou nominální hodnotu v roce 1993, kdy bylo třeba po rozdělení federace na papírových platidlech nahradit tři slovenské osobnosti – Hviezdoslava, Štúra a Pribinu. Na bankovky se tak konečně dostaly i zástupkyně ženského rodu. Známý grafik a ilustrátor Oldřich Kulhánek vyobrazil na penězích vedle svaté Anežky České také pěvkyni Emu Destinovou a spisovatelku Boženu Němcovou. Zatímco operní diva i autorka pohádek jsou na českých platidlech dodnes, padesátikoruna s vyobrazením svaté Anežky České už zdobí pouze sběratelské kolekce.

Dominantou averzu stříbrné ražby je charismatický portrét světice spolu s nápisy SVATÁ ANEŽKA ČESKÁ, INV. OLDŘICH KULHÁNEK a číslovkou 50, jež vyjadřuje nominál bankovky, která byla předlohou pro tvorbu medaile. Náročného úkolu převést téma z papírové padesátikoruny do kruhové podoby ražby se sofistikovaně ujala MgA. Klára Melichová, dcera Oldřicha Kulhánka, sama velmi nadaná grafička. Reliéfní formu pak motivu vtiskl akademický sochař Vladimír Oppl. Reverz oba výtvarníci poskytli detailu přejatému z rubové strany bankovky – písmenu A prostoupenému několika zajímavými symboly.Autor: ak. soch. Vladimír Oppl, MgA. Klára Melichová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 34 mm, hmotnost: 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(800 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_Ag_medaile_Anezka_ceska_etue