Stříbrná kilogramová mince Marco Polo vysoký reliéf

Únor 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná kilogramová mince Marco Polo vysoký reliéf
Stříbrná kilogramová mince Marco Polo vysoký reliéf

V roce 2024 si připomínáme 700 let od chvíle, kdy naposledy vydechl cestovatel Marco Polo. Velké osobnosti vzdává hold velká stříbrná mince České mincovny, jejíž hmotnost činí celý jeden kilogram.

Dodání je na přelomu února a března 2024.

Když Marco Polo roku 1271 opustil rodné Benátky a vydal se na cestu do dalekého Orientu, bylo mu sedmnáct let. Pocházel z podnikavé rodiny, ale sám ještě neměl žádné zkušenosti. Na dobrodružné výpravě doprovázel svého otce Niccola a strýce Mattea, kteří byli zámožnými a zcestovalými kupci, jenže osud tomu chtěl, aby se do dějin zapsal právě Marco… Cílem expedice byl dvůr mongolského chána Kublaje. Bratři Polové se s ním setkali na své předchozí cestě na východ – tehdy mu slíbili, že jeho poselství předají papeži. Velký chán si přál, aby do mongolské říše dorazila stovka křesťanských kněží, ale po boku Polových teď cestovali jenom dva a i ti se nakonec zalekli nástrah hedvábné stezky. Tři Benátčané však vytrvali a po několika letech plných útrap stanuli před Kublajem, který je přijal s velkými poctami. Zvídavý Marco byl uchvácen kulturou, náboženstvím, medicínou a hospodářstvím Dálného východu. Papírové peníze či uhlí pro něj byly něčím nevídaným. Chán si bezprostředního, inteligentního a pokorného Evropana rychle oblíbil a učinil z něj svého vyslance. Marco jménem muže, který vládl polovině známého světa, cestoval do všech koutů říše a zpět přinášel trefné postřehy. V Kublajových službách strávil celých sedmnáct let a poté se s těžkým srdcem rozhodl vrátit domů. Tentokrát s otcem a strýcem cestovali především po moři, a když se roku 1295 ocitli zpět v Benátkách, měli za sebou čtyřiadvacet tisíc kilometrů. Přestože nashromáždil nemalé bohatství, Marco nezatoužil po klidu. Zapojil se do války s Janovany a upadl do zajetí. Spoluvězni, kterým byl spisovatel Rustichello da Pisa, pak barvitě popsal svůj neuvěřitelný životní příběh. Legendární kniha, jež z tohoto vyprávění vzešla, se stala nejcennějším zdrojem informací o tehdejší Asii. Inspirovala řadu dalších objevitelů – včetně Kryštofa Kolumba –, ale vůbec není jisté, jestli byla pravdivá. Je totiž možné, že Marco Polo nebyl odvážným cestovatelem, ale dobrým posluchačem a mystifikátorem s bujnou fantazií, který všechny informace o daleké Číně převzal od perských námořníků…

Medailér Mgr. Petr Horák vyobrazil na reverzní straně mince nejen Marca Pola, ale také benátského okřídleného lva a loď s nákladem exotických zvířat. Při práci se inspiroval dobovými rukopisy. Averzní strana pak předkládá Marca Pola, který se sklání před chánem Kublajem. Výjev doplňují orientální motivy draka a jezdce se sokolem. Dekor, který lemuje obvod averzu, je typický pro mongolské lidové umění. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, kompozici dotváří ještě jeho státní znak, nominální hodnota 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Mince se pyšní propracovaným vysokým reliéfem, který je zvýrazněný patinou.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 90 mm, hmotnost: 1000 g (1 Kg), nominál: 80 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(200 ks)
41.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2024_80_NZD_Ag_Marco_Polo_high_relief_patina_1
2024_80_NZD_Ag_Marco_Polo_high_relief_patina_2
2024_80_NZD_Ag_Marco_Polo_high_relief_patina_3
2024_80_NZD_Ag_Marco_Polo_high_relief_patina_4